Lavabodan Pas Lekesi Nasıl Çıkar ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Lavabodan Pas Lekesi Nasıl Çıkar ?

0

Lavabodan Pas Lekesi Nasıl Çıkar ?

İnsanların çok şikayetçi olduğu ve özellikle bazı durumlarda can sıkan konulardan birisi de lavabolarda oluşan pas lekesi oluyor. Metal özelliğe sahip olan cisimler biliyorsunuz ki havada bulunan oksijenlerden dolayı reaksiyona uğrar ve böyle olunca da ortaya pas lekesi çıkar. Mobilyalar da halılarda ya da lavabolarda oluşan pas lekeleri hem sağlığımız açısından çok zararlı oluyor hem de görsel açıdan kötü duruyor.

Lavabodan Pas Lekesi Nasıl Çıkar

Zaman zaman karşılaşmış olduğumuz bu pas lekelerinden kurtulmamız aslında bakarsanız çok da kolay değil. Ama şimdi sizlere vereceğimiz yöntemler sayesinde 40 – 45 dakika içerisin de lavabolarınız da istenmeyen pas lekelerinden kolayca kurtulabileceksiniz.

1. Sirke İle Pas Lekesi Çıkarma

Lavabolarda oluşan pas lekelerinden kurtulmanın en önemli yöntemi sirkedir. Burada yapacağınız tek şey hanımlar beyaz bir sirkenizin olmasıdır. Beyaz sirkeyi paslı olan yüzeye dökelim ve yaklaşık olarak 20 – 25 dakika bekleyelim. Daha sonra bulaşık süngeri ile sert olan kısmıyla ovalama yaparak pas lekesinden kurtulalım.

2. Tuz ile Limon Suyu Yöntemi

Tuz ve limon suyu ile lavabolarda oluşan pas lekelerinden kolayca kurtulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken limonu yarıya bölün ve yarım olan limonun üzerine tuz dökelim. Daha sonra elde etmiş olduğumuz bu karışımı paslı olan yere döküp güzelce ovalama yapalım. Eğer lekede azalma yoksa o zaman limonu direkt olarak lekeli olan kısma döküp üzerine de 1 tatlı kaşığı kadar tuz ekleyelim. Bu şekilde bir süre bekleyip üzerine sıcak su döküp sünger ile de temizleyelim.

3. Diş Macunu

Evlerde kullanmış olduğumuz diş macunu ile lavabolarda oluşan pas lekelerini çok kolay bir şekilde çıkartabiliriz. Bunu yapmak için ise diş macununu lekeli olan yere sürüp ovalama işlemi yapalım. Daha sonra bir süre bekletip bir bez yardımı ile o yeri temizleyelim. Farkı göreceksiniz ki pas lekesi çıkmış olacak.

4. Pas Lekesi İçin Üretilen Kimyasal Ürünler

En son yöntemlerden birisi de pas lekesi için üretilen kimyasal ürünler vardır onları temin ederek çok kolay bir şekilde pas lekelerinden kurtulabilirsiniz. Yukarı da anlattıklarımızın hepsi doğal yöntemlerdir. Ama ben kimyasal kullanmak istiyorum diyorsanız marketlerde satılan pas lekesi çıkarıcılarından alarak bu durumu kolayca da çözebilirsiniz.

Adım Yeşim. 22 yaşındayım ve Üniversite son seneyi okumaktayım. Hayalim bilgisayar mühendisi olmak ve makale yazmayı da çok sevdiğimden dolayı boş zamanlarım da kadinlarinyeri.com sitesine makale yazmaktayım.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir