Lavabo Tıkanıklığı Neden Olur, Nasıl Açılır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Lavabo Tıkanıklığı Neden Olur, Nasıl Açılır ?

0

Günlük yaşantımız da ev hanımlarının genel olarak karşılaşmış olduğu en sinir bozucu ve aynı zaman da en sık yaşadığı durumlardan birisi de lavabo tıkanıklığı olmaktadır. Hem temiz su tesisatı hem de atık su tesisatın da genel olarak zaman zaman yaşanan bazı problemlerden dolayı insanın canı sıkılabiliyor. Tabi atık su dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen şey lavabolar oluyor değil mi ?

Lavabo Tıkanıklığı Neden Olur

Bazı sebeplerden dolayı zaman içerisin de lavabolarda tıkanmalar meydana gelir ve buda ister istemez tesisatın işlevselliğini bozar. Peki böyle bir durumda bizim ne yapmamız gerekiyor ?

İçindekiler

Lavabo Tıkanıklığı Neden Olur?

  • Lavabolar zaman içerisin de tıkanır ve eğer tıkandığı gibi müdahale edilirse o zaman hemen çözülür.
  • Lavabolar genel olarak saç telleri , bazı cisimler veya çeşitli artıklardan ötürü tıkanmaya başlar. Bu maddeler genellikle hem kıvrımlı hem de dönmeli şekilde olduğundan dolayı borularda birikme yapar ve daha sonra zaman içerisin de tıkanmalar yaşanır.
  • Özellikle lavaboları tıkayan en büyük etkenler arasında yağ gelmektedir. Yağı lavabonun içerisine dökerseniz o zaman zaman içerisin de borularınız da tıkanma olacaktır.
  • Zaman içerisin de borularda oluşan kireçler
  • İnce boru kullanımı gibi nedenlerden dolayı lavabolar tıkanır.

Açma Yöntemleri

Lavabo açmak aslında sandığınız kadar zor bir işlem değildir sadece pratik çözümler sayesinde bunu çözebilirsiniz. Fakat büyük tıkanıklar varsa o zaman profesyonel yardım almanız şarttır. Şimdi lavabomuz basit bir şeyden dolayı tıkandı bunu açmak için ilk olarak pompa , tuz sirke ve tel gibi maddeleri kullanalım. Sirke ile tuz zaten günümüz de en sık kullanılan yöntemlerden birisidir.

Daha sonra eğer evinizde varsa veya bulabiliyorsanız tuz ruhunu kullanarak tıkanan lavabonuzu anın da açabilirsiniz. Lavabo içerisin de meyve , sebze ve yemek atıkları varsa sizin kullanacağınız tuz sirke yöntemi ile bunu çözebilirsiniz.

Aynı zaman da sirke ile karbonat yöntemini de deneyebilirsiniz. Tıkanıklık çok derinlerde değilse o zaman pompa yardımı ile açabilirsiniz. Ama derinlerde ise o zaman pompa bir işe yaramaz. Lavabolarınızı hiçbir şekilde açamıyorsanız o zaman kesinlikle tesisatçı çağırmanızı öneriyoruz.

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir