Kuru Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri
  1. Anasayfa
  2. Cilt Bakımı

Kuru Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri

0

Cilt tipiniz kuru ise büyük ihtimalle cildin pul pul olması , ciltte gerginlik ,hafif kırışıklıklar , cildin soluk , nemsiz görünümü ile karşıya karşıyasınızdır. Nasıl yağlı ciltler yağlı görünümü toniklerle serumlarla normal hale getirebiliyorsa kuru ciltler de cilde bol bol nem içeren tonik , serumla, nemlendiricilerle sağlıklı hale getirebilir . Cildinize uygun rutin oluşturduğunuzda cildinizdeki nemsiz , soluk , kuru görünümün de önüne geçmiş olacaksınız .

Kuru Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri

Temizlik

Kuru ciltler için aslında günde 1 defa temizlik yeterli olabiliyor . Tabi cildinizin durumuna göre ayarlamalısınız . Akşamları cildin pH’ına uygun bir temizleme jeli sabahları ise yüzünüzü sadece suyla yıkayıp rutininize devam edebilirsiniz. Yine cildiniz kuru ve hassassa temizleme jeli yerine temizleme köpükleri de tercih edilebilir . Daha nazik bir temizleme işlemi yapmış olabilirsiniz. Burda temizleme jelinin pH’ı oldukça önemli. Cildinizin pH’ına uygun bir temizleme jeli seçmediğiniz takdirde cildinizde gerilme hissedebilirsiniz . Bu da kuru ciltler için istenilen bir durum değil. Nemlendiren temizleme jelleri seçmek en mantıklısı .

Tonik

Kuru ciltler için tonikler denilince akla ilk gelen nem veren tonikler oluyor. Cildi temizledikten sonra diğer adımlara hazırlamak gerek . Kuru ciltler bu adımda en çok nem veren toniklerden yararlanabilir . Yine probleme yönelik çözümler de tercih edilebilir .

Eksfoliasyon

Kuru ciltlerde de tabikide her cilt tipinde olduğu gibi gözenek görünümünden ya da siyah noktalardan muzdarip olabiliyor . Probleme yönelik haftada 1-2 kez BHA-AHA toniklerinden ,serumlarından yararlanabilirler. Lekeler için ise yine C vitamini , niacinamide ,arbutin gibi içerikleri rutininize ekleyebilirsiniz . Cildim çok kuru nem toniğimi sürdüm daha da nemli olsun diyenler için de en güzeli hyaluronik asit serumları . Nem içeren tonikten sonra hyaluronik asit serumu kullanmak etkisini kat kat artırır .

Kuru Ciltler İçin Cilt Bakımı

Nemlendirme

Yağlı ciltlerde olduğu gibi atlanmayan bu adım , kuru ciltler için en önemli adımlardan birisi . Ciltlerini bol bol nemlendirmek sağlıklı görünüme kavuşmak için en temel adımdan birisi . Kuru ciltlerin cildinde yağ oranı daha az olduğu İçin daha çok kremsi, kalın yapılı ya da cildi besleyen yağ içeren nemlendiricileri tercih etmeleri gerekir . Tüm cilt tiplerine uygun olan nemlendiriciler de mevcut . Bunları da alıp sürerken kat kat uygulayabilirsiniz .

Güneş Kremi

Bu adımda da nemlendirme adımında olduğu gibi daha çok cildi nemli bırakan, mat bitişli olmayan güneş kremlerini tercih etmek gerekir . Kuru ciltli olanlar parlak biten güneş kremlerini çok da sıkıntı etmezler . Güneş kremi seçerken nemli bitişli olanlar en uygun olanlarıdır . Eğer aldığınız güneş kremi karma cilt tiplerine daha uygunsa altına nemlendirici sürerek kullanabilirsiniz . Sizi rahatsız etmeyecektir .

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir