Künefede Hangi Peynir Kullanılır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Künefede Hangi Peynir Kullanılır ?

0

Künefede Hangi Peynir Kullanılır ?

Künefe yaparken hangi peynir kullanılır? Özellikle evde künefe yapmayı düşünen kadınlarımız tarafından sık sık sorulmaktadır. Peki, künefe yapmak için hangi peynir kullanılır?

Künefenin birden fazla çeşidi olsa da genel yapılış şekli aynıdır. İki kat kadayıf arasına tuzsuz bir peynir konur, hafif pişirilir ve çok kalın olmayan bir şerbetle kaplanır. Hazırlamadaki değişiklikler esas olarak kadayıfın ve peynirin türünden kaynaklanmaktadır. Kullanılan peynirler; Hatay peyniri, süzme peynir, Antep peyniri, Urfa peyniri gibi çiğ süte en çok benzeyen taze peynirler kullanılmalıdır. Dil peyniri de Künefe peyniri olarak tercih edilebilir.

Künefede Hangi Peynir Kullanılır

Künefe Peynirin Özellikleri

Künefe yaparken hangi peynir kullanılır? Künefe yaparken genellikle tuzsuz keçi peyniri kullanılır. Genellikle keçi sütünden yapılan Künefe peynirini diğer tüm peynirlerden ayıran en büyük özelliği tuzsuz olmasıdır. Bu nedenle künefe tatlısının olmazsa olmazı tuzsuz peynirdir.

Çünkü tatlıya en iyi lezzeti bu peynir verir. Kullanılacak peynirin taze olması ve en az 2 günlük olması, hazırladığınız künefeye farklı bir tat ve lezzet katmaktadır. Keçi sütünden yapılmayan ve taze olmayan peynir kullanırsanız istediğiniz lezzeti bulamayabilirsiniz. Künefe peynirinin görünümü tel peynirine benzese de, tel peynir hiçbir zaman Künefe peynirinin yerini alamaz.

Özetlemek gerekirse künefe yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli kısımlardan biri de sevdiğiniz peynir ve şerbeti yapma kısmıdır. Bu iki önemli detayı göz önünde bulundurursanız hazırlanan künefe de oldukça lezzetli olacaktır. Peki hangi peynirle künefe yapmak daha iyidir?

Künefe için kullanacağınız peynirin yağsız ve tuzsuz olması çok önemlidir. Başka bir deyişle peynir, Künefe’nin lezzetini artıran bir aromaya sahip olmamalıdır. Aksi takdirde iki aroma birbirine karışacak ve Künefe’yi tatmayı zorlaştıracaktır. Künefede kullanabileceğiniz herhangi bir peyniri yazdığımız kriterlere göre hem tuzsuz hem de yağsız tercih edebilirsiniz ancak mozzarella peyniri bu konuda ilk seçenek.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir