Küflenmiş Güveç Nasıl Temizlenir ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Küflenmiş Güveç Nasıl Temizlenir ?

0

Küflenmiş Güveç Nasıl Temizlenir ?

Mutfakların vazgeçilmezi olan ve aynı zaman da topraksı yapıya sahip olan Güveçler belli bir zamandan sonra doğru bir şekilde temizlenmezse o zaman küflenmeler ortaya çıkabilir. Güvecinizi mesela güzel bir şekilde temizlerseniz uzun yıllar boyunca rahatlıkla kullanabilirsiniz. Günümüzde ise en çok tercih edilenlerden birisidir ve genel olarak yöresel yemekler yapılacağı zaman güveçler kullanılır. Normal tencereye göre yemekler daha lezzetli olduğundan kadınların çoğu güveci tercih eder.

Küflenmiş Güveç Nasıl Temizlenir

Fakat uzun bir süre boyunca temizlenmeden duran eşyalar her zaman zamanla küflenmeye başlar ve bunun asıl sebebi ise nemli olarak bırakılmasından kaynaklanır. Nemli olarak bırakılan ürünler havada bulunan bakterilerle birleşir ve daha sonra zamanla küflenmeye başlar. Peki küflenen güveci nasıl temizleriz ? Bu konu hakkında sizlere bilgiler verdik ve bu yöntemleri uygulayarak küflenen güvecinizi tertemiz yapabilirsiniz.

güveç neden küflenir

1-)Peçete ile Temizleme

Güvecinizi peçete yardımı ile kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Güveciniz küf tuttuysa hiç üzülmeyin çünkü evde uygulayacağınız basit bir yöntem ile bundan kurtulabileceksiniz. İlk olarak tek kullanım olan kuru bir bezi alıp güvecin içerisinde bulunan küf tutan yerleri silin ve uzun bir süre boyunca küflenme olmadan güvecinizi kullanabilirsiniz. Fakat küfü temizledikten sonra elinizdeki bezi kesinlikle atın.

2-)Çamaşır Suyu ile Temizleme

Küflenmiş olan güveci temizlenin bir diğer yolu ise çamaşır suyu olmaktadır. Kullanacağınız bir miktar kadar çamaşır suyu sayesinde küflerden rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Az bir miktar kadar çamaşır suyunu güvecin içerisine dökün ve daha sonra bir süre boyunca içerisin de bekletin. Sonra içine sıcak su dökün ve bir bez yardımı ile güvecin içerisini temizleyin. En son bol su ile yıkayın ve göreceksiniz ki küfler hızlı bir şekilde çıkmış olacak.

3-)Sıcak Su İçinde Bekletin

Evde kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz yöntemler sayesinde küflenmiş olan güvecinizi çıkartabileceksiniz. Sıcak su içerisinde bekleterek tüm küflerden kurtulabilirsiniz. Güveç içerisine bir miktar kadar kaynamış su dökün ve bu şekilde biraz bekletin. Daha sonra suyu döküp içerisine ılık su döküp güzelce temizleyin ve kurumasını bekleyin. Daha sonra kullanabilirsiniz.

Güveç Neden Küflenir ?

Güveç neden küflenir ? diye çok merak eden ev hanımlarımız vardır. Aslında bakarsanız bunun birden fazla sebebi bulunmaktadır. En sık görülen nedenlerden birisi de topraksı bir maddeden yapıldığından dolayı ıslak olarak muhafaza edildiği için belli bir zaman sonra nemden dolayı küflenme meydana gelir.

Adım Sevilay. Yaşım 30 evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Kadınların faydalanması için elimden geldiğince yararlı makaleleri kadinlarinyeri.com sitesine açıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir