Kredi Kartı Blokesi Nasıl ve Ne Zaman Kalkar ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Kredi Kartı Blokesi Nasıl ve Ne Zaman Kalkar ?

0

Kredi Kartına Konulan Bloke Ne Zaman Kalkar ?

Günümüzde dijital alışveriş, taksitlendirme ve günlük alışverişlerde genellikle kredi kartı kullanmaktayız. Kredi kartı bloke edilirse birçok konuda sıkıntı çekebiliriz. Kredi kartının bloke olması birçok nedenler kaynaklanabilir. Mevcut banka kredi kartlarına belirli bir limit tanımlamaktadır. Bu limitin aşılması kredi kartına borç olarak yansır. Bankanın kredi kartı borcunu ödeme süresi 3 aydır. Bu zaman zarfında borç ödenmezse banka Sms ve telefon yoluyla hatırlatma yapar. Bankanın en son verdiği ödeme tarihinde de asgari tutar dahi ödenmemişse kredi kartı bloke olur.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl ve Ne Zaman Kalkar

Kredi Kartı Blokesi Nedir?

Kredi kartı blokesi nedir sorusuna cevap olarak kredi kartıyla alışveriş yapılan firmanın karttaki borcun ödenmemesinden dolayı bankaya talimat vermesi bloke işleminin başlangıcıdır diyebiliriz. Eğer kredi kartı borcu uzun süre ödenmezse banka tarafından karta bloke koyulur. Kredi kartının blokesine neden olan diğer durumlar şöyledir:

  • Kartın çalınması ya da kaybolması,
  • Kredi kartının kopya edilmesi,
  • Şifrenin 3 kez üst üste yanlış girilmesi blokeye neden olur.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kalkar?

Kredi kartı blokesi konulduktan sonra blokeyi kaldırmanın bazı yolları vardır. Kredi kartı blokesi nasıl kalkar diye düşündüğümüzde ilk yapılması gereken şey 3 ay süre limitinde ödenmemiş borçların tamamının kapatılmasıdır. Ayrıca kredi kartının borcunun tamamını ödeyememe durumunda yapılandırma işlemine başvurulabilir. Fakat yapılandırma işlemi sonucunda banka kredi kartını iptal edecektir. Bu durumda bankanın belirlediği miktarı ödeyip kredi kartını yeniden kullanmak için bankadan kredi kartı talep edilebilir.

Kredi Kartı Blokesi Ne Zaman Kalkar?

Kredi kartına bloke konulduktan sonra bankanın belirlediği son ödeme tarihinde ya da öncesinde borç ödenmelidir. Kredi kartı blokesi ne zaman kalkar konusuna açıklık getirmek gerekirse kredi kartı borcunun tamamının ödenmesiyle birlikte en geç 24 saat içinde kalkar denilebilir. Eğer kayıp ve çalıntı durumundan dolayı bankaya bloke talimatı verilmişse 24 saat içinde adrese kurye tarafından yeni kredi kartı gönderilir.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir