Konserve Kapağı Nasıl Kapatılır Nasıl Açılır ? Evde Konserve Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Konserve Kapağı Nasıl Kapatılır Nasıl Açılır ? Evde Konserve Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Konserve Kapağı Nasıl Kapatılır Nasıl Açılır ?

Yaz ayı olduğu zaman kadınlar hemen kışa hazırlık olması için çeşitli konserveler yapmaya başlarlar. Çünkü kış mevsiminde olmayan meyve ve sebzeler yaz mevsiminde konserve yapılarak kış mevsiminde tüketilir. Fakat sağlıklı ve organik olması için sebzelerinizi her zaman doğru bir şekilde hazırlamanız gerekiyor ve bunun için bazı noktalara da dikkat etmeniz de fayda vardır.

Konserve Kapağı Nasıl Kapatılır

Yaz ayları bitimine yakın mahsuller yavaş yavaş toplanmaya başlar ve bu şekilde hem pazarlarda hem de marketlerde satılmaya başlar. Bizler de bu sebze ve meyvelerden alarak kışa hazırlık için konservelere koyarız. İşte konserveleri yaparken de doğru kavanoz seçmemiz çok önemli konulardan birisidir.

Evde Konserve Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

KAVANOZ SEÇİMİ NASIL YAPILIR ?

Kavanoz seçimi yapacağınız zaman eğer menemen yemeği için domates , turşu veya reçel yapacaksanız o zaman kesinlikle basınçlı olan cam kavanozları seçmeniz gerekiyor. Çünkü bunların asit seviyesi yüksek olduğundan dolayı sıcağa karşı dayanıklı olması gerekiyor.

kavanoz seçimi nasıl yapılır

KAVANOZ KAPAKLARI NASIL KAYNATILIR ?

Evde konserve yapacağımız zaman cam kavanoz alırız ve bunlar daha yeni olduğundan dolayı kesinlikle çok iyi bir şekilde dezenfekte etmemiş gerekiyor. Bu yüzden 15 veya 20 dakika kadar kaynatırsanız tüm bakteriler gidecektir.

KAVANOZ KAPAKLARI NASIL KAYNATILIR

Dışarıdan kapakları daha yeni aldığımızdan dolayı üzerlerinde hep bakteriler olur ve bunun için kullanmadan önce kesinlikle dezenfekte etmeyi unutmayın. Konservenizi yaptıktan sonra ise eğer bombelik olursa o zaman kavanozunuz hava almış demektir.

Bunun için evde yapacağınız konserveleri saklayacağınız zaman kapaklarını kesinlikle kontrol edin ve bombelik varsa kesinlikle tüketmeyin. Çünkü bombe yapması demek içerisinde bakteri oluşması demektir.

KONSERVE KAVANOZA NASIL YERLEŞTİRİLİR ?

Kadınlar genel olarak menemenlik domatesleri kışa hazırlık için konserve yaparlar ve bunu yapmak için ilk önce menemen domateslerinizi kaynatın ve kepçe yardımı ile kavanozunuzun içerisine koyun. Konserveleriniz uzun süre olmasını istiyorsanız o zaman belirli bir miktar boşluk kalacak şekilde su ekleyin.

KONSERVE NASIL KAPATILIR VE VAKUMLANIR ?

Konservenizi hazırladığınız zaman ilk önce kavanoz kapağını silin ve daha sonra kapağın atıp atmadığını kontrol edin. Kavanozunuzu ise sıkıca kapatın eğer eşiniz varsa bir erkeğin kapatması daha iyi olur sizin için. Sonra bunu yapınca bütün kavanozlarınızı ters çevirin ve bu şekilde akıp akmadığını da kontrol etmiş olursunuz. 1 saat kadar bekleyip sonra muhafaza edebilirsiniz.

KONSERVE NASIL KAPATILIR VE VAKUMLANIR

Kaldırmış olduğunuz kavanozlarınızı 1 -2 gün içerisinde kontrol edin ve eğer kapak içine çöküklük varsa o zaman güzel vakumlamışsınız demektir. Kapakların açılması genel olarak çok zor olur ve zorlanıyorsanız konserveleriniz olmuş anlamına gelir.

KONSERVE KAVANOZ KAPAĞI NASIL AÇILIR ?

Konserve kavanoz kapağını açmak için bazı yöntemleri deneyebilirsiniz. Havayı tamamen içerisine hapsettiğinden dolayı kapağı açmak bir hayli zor olur. Bunu daha kolay bir şekilde önlemek için ; ilk önce bir kabın içerisine su koyalım ve kavanozumuzu ters çevirip içerisine koyu 30 ila 45 dakika kadar bekleyelim. Bu süreden sonra elimiz yanmaması için elimize almış olduğumuz bez yardımı ile kapağı çevirip açmayı deneyelim.

Başka bir yöntem ise bıçak yardımı ile açma yöntemidir. Bıçağınızın sivri ucuyla kapağın havasını alıp bu şekilde kolayca konserve kapağını açabilirsiniz.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir