Koltuktan Yağ Lekesi Nasıl Temizlenir ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Koltuktan Yağ Lekesi Nasıl Temizlenir ?

0

Koltuktan yağ lekesi nasıl temizlenir? Evlerimizin vazgeçilmez eşyalarından olan koltuklarda zaman zaman yağ lekeleri oluşabilir. Tüm yemeklerde kullandığımız yağların lekeleri oldukça inatçı lekeler olmakla birlikte doğru ve zamanında müdahale ile temizlenebilir.

Koltuktan Yağ Lekesi Nasıl Temizlenir

Temizlenemeyen yağ lekeleri, koltuk, halı ya da kıyafetlerde kötü bir görünüme yol açmakla birlikte eşyaların ömrünü de kısaltmaktadır. Yağ lekelerini çıkarma konusunda ilk ve en önemli adım doğru ürünle ve zamanında müdahale etmektir. Yağ lekelerine ne kadar hızlı müdahale edilirse temizlenmesi o kadar kolaylaşacaktır.

İçindekiler

Koltuktan Yağ Lekesi Nasıl Temizlenir?

Koltuktan yağ lekesi nasıl temizlenir? İlk ve önemli adım hızlı müdahaledir. Sonrasında ise aşağıda belirtilen maddelere göre uygulama yapılmalıdır.

  • Yağ lekesi oluşan koltuğun türüne göre müdahale edilmelidir. Deri koltuklarda lekeyi çıkartabilmek için sabunlu su yeterlidir.
  • Kumaş kaplı koltuklarda ise direkt su ile müdahale durumunda su kumaşın daha derinine inmesine sebep olacaktır. Bu durumda yanlış müdahaleden yağ daha fazla alana yayılacak ve temizlemek imkânsız hale gelecektir.
  • Bu yüzden kumaş koltuklarda hızlıca müdahale ile yağ lekesi oluşan kısma bolca tuz veya karbonat dökülerek 10 dakika boyunca ovalanmalıdır. Tuz ve karbonat yağı emerek, yağın kumaşa geçmesini engelleyecektir.
  • Tuz müdahalesinden sonra lekenin tamamen giderilmesi 1 fincan beyaz sirke ve 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı ile leke üzerine hafif baskı yapılarak silinmelidir. Hafif baskı yapılmadan bastırılarak silinirse leke daha geniş alana yayılacaktır.
  • En son olarak ılık su ile durulanarak lekeden tamamen kurtulabilirsiniz.

Koltuktan yağ lekesini çıkarmak için zamanında ve doğru adımlar uygulandığında koltuğunuz yeni gibi olacaktır.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir