Kokina Çiçeği Nedir ? Kokina Çiçeği Nasıl Yapılır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Kokina Çiçeği Nedir ? Kokina Çiçeği Nasıl Yapılır ?

0

Hem şekli hem de güzel görüntüsü sayesin de kokina çiçeği birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu çiçek genel olarak evlerde süs çiçeği olarak tercih edilmektedir. Özellikle şans getirdiğine inandıklarından dolayı birçok evde beslenen süs bitkilerinden birisidir.

Kokina çiçeği nedir

Bu çiçeğin arkadaşlar anavatanı Güney Avrupa olmaktadır ve genel olarak yetişmiş olduğu yer İran ile Akdeniz civarı olmaktadır. İstanbul’da yetişen bu çiçek isminin kökeni Kokino olmaktadır. Yunanca olarak kırmız anlamına gelen kokina çiçeği özellikle yeşil yapraklarının arasında kırmızı meyveler yetişmektedir. Yukarıda da dediğimiz gibi efsanelere göre bu çiçeğin şans getirdiği söylenmektedir.

Kokina çiçeği gerçekten toplaması ve bakımı zahmetli zordur. Yani eğer süs bitkilerini seviyorsanız ve ne olursa olsun ben bakarım diyorsanız o zaman bu çiçeği tercih edebilirsiniz.

KOKİNA ÇİÇEĞİ NEDİR?

Kokina çiçekleri hem meyve hem de yapraklardan oluşan bitkidir ve kırmızı meyvesi ile çok güzel görünüme sahiptir. Bu bitki özellikle tıpta da kullanılmaktadır. Kokina bitkisi küçük çalılar şeklinde yetişmektedir ve boyu ise en fazla 1 metreye kadar ulaşır , kış soğukluğuna dayanıklı ve -20 derece de bile yaşayan bitkidir.

KOKİNA ÇİÇEĞİ NASIL BİR ORTAMDA YETİŞİR?

Kokina çiçeği nasıl birleştirilir

Ülkemizde Kokina çiçeği İstanbul ormanlarında yetişmektedir ve sizler eğer kendi eviniz de yetiştirmek istiyorsanız o zaman az güneşli olan ortamda bakmanız gerekmektedir. Kokina çiçeği çok güneş alan yerde olursa ölmeye başlar. Çok fazla güneşi sevmediğinden dolayı serin olan yerler de bakılması gerek.

KOKİNA ÇİÇEĞİ NASIL OLUŞTURULUR?

İki bitkiden oluşan kokinalar birleştirilmesi

Kokina çiçeğin de buluna dikenler yüzünden toplanması da bir hayli zor olur. Fakat uzun bir süre boyunca bozulmadan durduğundan dolayı günümüzde en çok tercih edilen çiçeklerden birisidir. Kokina çiçeğin de hem yaprakları hem de kırmızı olan meyveleri ayrı ayrı toplanmaktadır ve kırmızı meyveleri dikenli olduğundan dolayı toplarken dikkatli olmanız gerekmektedir. Görmüş olduğunu gibi bir hayli zor olan kokina çiçeğine emek harcamanız gerekmektedir.

OKURLARIMIZ BUNA DA BAKTI ;

Adım Yeşim. 22 yaşındayım ve Üniversite son seneyi okumaktayım. Hayalim bilgisayar mühendisi olmak ve makale yazmayı da çok sevdiğimden dolayı boş zamanlarım da kadinlarinyeri.com sitesine makale yazmaktayım.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir