Kızartma Yağı Neden Köpürür ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Kızartma Yağı Neden Köpürür ?

0

Kızartma Yağı Neden Köpürür ?

Türk mutfağında en çok yapılan ve sevilen lezzetler arasında kızartma yer alıyor. Fakat bazı durumlarda kızartma yağında köpürmeler meydana geliyor ve bu durum birçok kişinin de başına gelmeye başladı. Patates kızartması olsun , biber kızartması olsun veya balık kızartması olsun birden fazla kızartma çeşidi vardır ve bizler de hızlı bir şekilde hazırlayıp lezzetle yiyoruz. Kızartma aslın da bakarsanız çok sağlıklı değildir fakat bunlara rağmen bizler çok fazla tüketiyoruz.

Kızartma Yağı Neden Köpürür

Şimdi kızartma yapacağımız zaman ilk olarak bazı noktalara çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bu noktalar arasında kullanmış olduğunuz yağ ve yağın 1 ila 2 kereden fazla kullanılmamasıdır. Şimdiler de evet yağ gerçekten aşırı derece de pahalı ve ekonomik nedenlerden dolayı da birçok kişi bu yağı defalar da kullanmaktadır. Eğer bir defa kullanmış olduğunuz yağı tekrar kullanırsanız o zaman sağlığınızı da riske atmış olursunuz.

O zaman kızartma yağının köpürmesinin nedenleri nelerdir ? ona bakalım.

KIZARTMA YAĞININ KÖPÜRMEMESİ İÇİN NE YAPILIR ?

Şimdi aşağıda sayacağımız maddelere göre hareket ederseniz o zaman kızartma yağınız da hiçbir şekilde köpürme olmayacaktır.

  • Eliniz de bulunan yağın eğer son kullanma tarihi geçmiş ise o zaman o yağ kesinlikle köpürme yapar. Aynı zaman da son kullanma tarihine 1 veya 2 ay kalsa bile yapar. Yağın bozuk olup olmadığını ise anlamanın en kolay yolu kızartmış olduğunuz yemeğin tadında değişiklik olup olmadığına bakıp anlayabilirsiniz.
  • Bazı durumlar da köpüren yağ sıçramalar yapar ve buda tavanın başında duran kişiye ciddi anlamda zararlar verebilir. Bunun için oldukça dikkatli olmanız da fayda vardır.
  • Kızartacağınız gıdalarda yüksek miktarda nişasta varsa o zaman yağda köpürmeler olur. En çok nişastaya sahip besin ise patates oluyor. Patates kızartması zaten günümüzde en çocuklar hem de büyükler için çok tercih edilen aperatif lezzetlerden birisidir. Bunun için patates kızartması yapacağınız zaman ilk olarak eşit parçalar halinde kesin , güzelce yıkayın ve durulayın. Kurulandıktan sonra tavaya yağınızı atıp pişirebilirsiniz.
  • Her zaman yağınız kızgın olsun ve yağı ocağa aldığınız zaman ilk olarak en kısık ateşte ısıtmaya başlayın. Eğer bir anda yüksek ısı verirseniz o zaman yağ kansorejen yağa dönüşebilir.
  • Kızartma yağlarını en fazla 3 defa kullanabilirsiniz. Tasarruf yapacağım diye çok fazla kullanırsanız o zaman sağlınızdan bile olabilirsiniz. 1 ve 2 kullanımdan sonra yeni yağa geçmeniz sizin için çok iyi olacaktır.

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir