Kıyafetten Kusmuk Lekesi Nasıl Çıkar ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Kıyafetten Kusmuk Lekesi Nasıl Çıkar ?

0

Hem bebeklerin hem de küçük çocukların biliyorsunuz ki mide bulantısı çoğu zaman olur ve bunun beraberin de ortaya kusmuk gelir. Örnek verecek olursak bazı durumlarda araba yolculuğundan dolayı bile yetişkin olan insanların midesi bulanmaktadır. Kusma beklenmedik bir anda gelişen olaydır ve kusmuk lekesi karşısında ise yapmamız gerekenleri çok iyi bilmemiz gerekmektedir.

Kıyafetten Kusmuk Lekesi Nasıl Çıkar

Kusmuk lekesi evet zordur fakat mutlaka bir gün temizleyeceğimizden dolayı nasıl temizlenmesi gerektiğini de bilmemiz son derece önemlidir. Dilerseniz aşağıda ki yöntemlerimize bakalım ;

İçindekiler

Kusmuk Lekesini Çıkartma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Sıvı Deterjan

İlk önce kumaşın üzerinden kaşık ya da spatula kullanarak fazla kusmuk alınır ve sonra lekeyi ılık suda bekleteceksiniz. Tabi dilerseniz kıyafetin ters yüzünden lekeli olan bölgeyi ılık suda da tutabilirsiniz. Bu şekilde yaptığınız da lekeyi sökmüş oluyorsunuz.

Sonra kumaşlar için uygun olan sıvı deterjanı lekeli olan yere dökelim ve biraz bekletelim. Bekletme işlemi yaparken de ovalama işlemi yapabilirsiniz. Giysiyi yıkama yapacağınız zaman etiketin de yer alan talimatlara göre yıkayacaksınız. Eğer kusmuk lekesi bebek kıyafetin de ise o zaman bebek kıyafetleri için biliyorsunuz özel geliştirilen sıvı deterjanlar var onları kullanabilirsiniz.

2-)Beyaz Sirke

İkinci yöntemimiz ise beyaz sirke olacak. İlk önce eşit miktarda olacak şekilde hem su hem de beyaz sirkeyi spreyli şişeye ilave edin. Sonra bunu karıştırıp lekenin üzerine sıkabilirsiniz.

3-)Tuz+Sirke+Çamaşır Deterjanı+Alkol

2 bardak ılık olan suyun içerisine 1 yemek kaşığı kadar tuzu ekleyin ve biraz çözülmesini bekleyin. Sonrasında yarım su bardağı kadar sirke ile göz kararı sıvı deterjanı , alkolü de kullanarak kusmuk lekesini çıkartabilirsiniz.

4-)Karbonat

En son yöntemlerimizden birisi de karbonat yöntemi olacaktır. Kusmuk kokusunu ve lekesini tamamen gidermek için ilk önce lekeli olan bölgeye karbonat ekleyin ve biraz bekleyin. Arkasından karbonatı süpürge ile çekin. Bu şekilde göreceksiniz ki kusmuk kokusu ortadan kaybolmuş olacak.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir