Kirpik Köklerindeki İltihaplanma Nedeniyle Oluşan Arpacık Nasıl Geçer ?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Kirpik Köklerindeki İltihaplanma Nedeniyle Oluşan Arpacık Nasıl Geçer ?

0

Göz çevresin de biliyorsunuz sık sık karşılaşmış olduğumuz sağlık sorunlarından birisi de arpacık oluyor. Arpacık genel olarak cilt rahatsızlığından kaynaklı bir durumdur ve eğer ki zamanında müdahale etmezseniz o zaman kolayca tedavi etmek yerine daha çok zorlanabilirsiniz.

Arpacık Nasıl Geçer

Cilt yapısı çok hassas olan kişiler de arpacık sorunu daha sık görülen sorunlardan birisidir ve evde yapacağınız doğal yöntemler sayesinde bu durumdan kurtulabilirsiniz.

İçindekiler

Arpacık Neden Çıkar?

Arpacık çıkmasının aslında bakarsanız birden fazla sebebi bunlar şöyledir ;

  • Stresten kaynaklı durum
  • Bağışıklık sisteminiz düşükse
  • Aşırı derece de yağlı yiyecekler tüketiyorsanız
  • Göz makyajı yapıp bunu düzenli olarak temizlememek
  • Kirpik köklerindeki yağ bezelerin de tıkanmalar olması

Kronik Arpacığa Dikkat!

Gözünüzde belli aralıklarla arpacık çıkıp iyileşiyor ve 2 ay sonra tekrardan çıkıyorsa bu durum kroniktir. Bu gibi durum olursa dokular zarar görür ve mutlaka doğru bir şekilde tedavisi yapılması gerekmektedir. Fakat evde kendiniz bir şeyler yapmak yerine mutlaka uzman doktora görünmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Arpacık Doğal Yöntemlerle Nasıl Geçer?

Arpacık daha yeni yeni çıkıyorsa o zaman evde yapacağınız bazı doğal yöntemler sayesinde bundan hemen kurtulabilirsiniz.

Sıcak Kompres Yöntemi

Evde yapacağınız sıcak kompres yöntemi sayesinde arpacık daha çıkmadan hemen geçirebilirsiniz. Bunu yapmak için elinize temiz bir bez alın ve sıcak suya batırıp arpacığın çıkmış olduğu yere doğru bastırın. Bu şekilde yaptığımız zaman o bölgede yer alan sinirler de hızlı çalışmaya başlar ve enfeksiyon dışarıya atılır.

Sarımsak Yöntemi

Sarımsak biliyorsunuz ki doğal bir antibiyotiktir ve bu yüzden mikropları da dışarıya atmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Sarımsağı ezelim ve daha sonra arpacığın üzerine sürüp belli bir müddet bekleyelim. Bu şekilde rahatsızlığını geçene kadar belirli aralıklarla yapmaya devam edin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adım Sevilay. Yaşım 30 evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Kadınların faydalanması için elimden geldiğince yararlı makaleleri kadinlarinyeri.com sitesine açıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir