Kiraz Nasıl Kurutulur ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Kiraz Nasıl Kurutulur ?

0

Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyveleri arasında yer alan ve özellikle içi bol vitaminlerle dolu olan Kiraz her derde deva olmaktadır. Yani kiraz sizi kanserden korur , iltihap varsa bunun önüne geçer , ağrılarınız varsa bunda etkilidir. Daha bunun gibi birden fazla faydası bulunmaktadır. Bu yüzden yaz mevsimi geldiği zaman herkes tarafından tercih edilen meyvelerden biri haline geliyor.

Kiraz Nasıl Kurutulur

Birçok insan böyle faydası olduğundan dolayı yaz ayında güneşte kurutup her mevsim faydalanıyorlar. Peki kurutma işlemini nasıl yapacağız ? Merak etmeyin çok basit. Kirazınızı ilk olarak güneşte kurutma yapmadan önce kesinlikle içerisinde yer alan çekirdekleri çıkarmanız gerekiyor.

Kirazı Kurutmadan Önce Ne Yapmalıyız?

Kirazları hemen kurutma yapmadan önce mutlaka saplarını çıkartarak suyun içerisin de güzelce yıkamamız gerekmektedir. Bunu yaptıktan sonra içerisin de yer alan çekirdekleri bıçak yardımı ile zarar vermeden çıkartalım. Aynı zaman da bu işlemi bıçakla yapmak istemiyorsanız internette ya da pazarlarda satılan çıkarma aleti ile de yapabilirsiniz. Şimdi hepsini yaptığımız zaman kirazların kabukları ters gelecek şekilde kağıt havluya ya da temiz bir beze yayalım.

Kirazları Güneşte Kurutma İşlemi Nasıl Yapılır?

  • Kirazlarınızı yayma yaptığınız zaman mutlaka gölge almayacak ve nemin de olmadığı bir yere serelim. Kirazlar genel olarak 2 veya 3 gün içerisin de güneşte kururlar. Tabi bu süre zarfı içerisin de kirazlarınızı mutlaka ara sıra kontrol etmeniz gerekmektedir. Kirazlar kuruduktan sonra toplayabilirsiniz ve saklama kabında saklayabilirsiniz.
  • Güneşte kurutma işleminiz eğer çok uzun sürüyor , benim imkanım yok , balkonum ya da bahçem yok diyorsanız merak etmeyin alternatif çözüm olarak fırında da kurutma işlemi yapabilirsiniz. Genel olarak güneşte kurutla işlemini büyükşehirlerde olan insanlar yapmaktadır ve diğer kesimlerde olan insanlar da fırında kurutma yaparlar.
  • İlk işlemi yaptıktan hemen sonra 130 derece fırınınıza kirazları yerleştirin. 3 saat içerisin de kirazlar kuruyacaktır ve 3 saat sonra dereceyi 30 derece düşürüp 100 derece de 4 saat daha kadar bekletin. Bu süre zarfı içerisin de ise kirazlarınızı ara sıra kontrol etmeyi de unutmayın.
  • Kirazlar kuruduktan sonra poşet içerisine ya da bir kabın içerisine koyarak 1 ila 2gün boyunca kirazlarınız bu yerde kalsın. Eğer kirazlar nemlenip küflenme yapıyorsa o zaman bu tam kurumadığı anlamına gelir. Kirazlarınızı güneşte kurutsanız bile eğer böyle bir sorun varsa fırına tekrardan yerleştirip kurutma yapın.
  • Her şeyi yaptıktan sonra saklamış olduğumuz kirazları ister çerez gibi tüketin isterseniz de salatalarınıza ekleyebilir , sabah kahvaltılarınız da tüketebilir ya da pasta , kurabiye gibi hamur işlerin de kullanabilirsiniz.

OKURLARIMIZ BUNA DA BAKTI ;

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir