Kestane Nasıl Toplanır, Kestane Nasıl Soyulur ? Kestane Toplamanın Püf Noktaları
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Kestane Nasıl Toplanır, Kestane Nasıl Soyulur ? Kestane Toplamanın Püf Noktaları

0

Kestane Nasıl Toplanır ?

Kestaneler sonbahar zamanı geldiği zaman toplanmaya başlar ve soğuk havaların vazgeçilmez yiyeceklerinden birisidir. İster sobanın üzerinde pişirip yiyin isterseniz de sokaklarda satılanlarda alın hiç fark etmez. Kestane hem yorgunluğa hem de hastalıklara karşı sizi son derece korur. Bu makalemiz de ise kestane nasıl toplanır ve nasıl soyulur ? bunlara bakacağız.

Kestane nasıl toplanır

Ege , Karadeniz ve Marmara bölgelerinde yetişen kestaneler kış aylarının vazgeçilmez yiyeceklerinden birisidir. Hem lezzetli hem de sağlıklı olduğundan dolayı herkes tarafından zevkle tüketilmektedir. Bunların yanı sıra potasyum bakımından da oldukça zengindir. Potasyum eksikliği olanlar varsa kestane tüketirlerse o zaman potasyumu tamamlar. Şimdi kestaneler sonbahar mevsiminde toplanmaya başlar ve toplama yapıldıktan sonra belli bir süre kadar kurumaya bırakılır. Normal şartlar da kestane toplaması biraz zahmetlidir fakat yapacağınız kolay yöntemler sayesinde bu işi kolayca yapabileceksiniz.

Sonbahar ayı geldiği zaman kestaneler olgunlaşmaya başlar ve ekim ile kasım ayı olduğu zaman da toplanır. Karadeniz bölgesinde yaşıyorsanız zaten orada adım başı olarak kestane ağaçları vardır rastlamanız mümkündür. Kestaneleri yemesi çok güzeldir fakat toplaması biraz zordur.

Kestane nasıl soyulur
  • İlk önce kestanenin dışında dikenli kabuk bulunuyor toplama yaparken kesinlikle eldiven takmalısınız.
  • Kestane toplama işi yapanlar genel olarak yere düşenleri toplar fakat büyük ağaçlarda olanları toplamak için uzun bir sopa yardımı ile bunun üstesinden gelebilirsiniz.
  • Kestane ağacından kestaneleri düşürmek için ilk önce kafanıza şapka takın ve daha sonra düşürmeye çalışın. Çünkü başınız da şapka olmazsa kestaneler kafanıza düşebilir.
  • Sonra bir sopa yardımı ile kestanelerinizi ağaçtan hafif bir şekilde sallayarak düşürmeye çalışın.
  • Bütün ağaçların dallarına aynı bu işlemi uygulayın ve düşen kestaneleri çuvala koyun.
  • Bütün kestaneleri topladıktan sonra en son olarak dikenlerini çıkarmaya geldik. Dikenlerini dikkatlice tek tek çıkartarak sobada veya fırında pişirerek yiyebilirsiniz.
  • Kestaneleriniz çok fazla varsa o zaman serin bir ortamda saklayabilir veya dondurucuya koyarak daha sonra da tüketebilirsiniz.
Kestane toplamanın püf noktaları

KESTANE DİKENİNDEN NASIL AYRILIR

Toplamış olduğunuz kestaneleri dikeninden ayırmak istiyorsanız o zaman ilk olarak eldiven takmalısınız. Çünkü bazı kestanelerin dikenleri çok zordur ve elinizi acıtabilir.

Ellerinizle eğer açamazsanız o zaman bir sopa ya da sert bir cisim yardımı ile dikenlerini çıkartabilirsiniz.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir