Kefir Bozulur Mu ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Kefir Bozulur Mu ?

0

Hem süt asidinin hem de alkolün fermantasyonu sonucun da ortaya Kefir çıkmaktadır ve bu içeceğin kıvamı koyudur. Özellikle sağlık açısından bakacağımız zaman çok faydalı olduğunu da sizlere söyleyebiliriz. Kefirin ana maddesi Süttür ve bu yüzden sütte çabuk bozulan süt ürünü olduğundan dolayı kefir de bozulabiliyor.

Kefir Bozulur Mu

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefir yukarıda da bahsettiğimiz gibi insan vücudu için çok yararları vardır ve özellikle hem sindirim sistemi hem de kalp gibi birçok organın daha sistemli çalışmasını sağlamaktadır. Kefir öncelikle ekşi bir içecektir ve ekşi tadı olmasından dolayı günümüzde özellikle çocuklar tarafından pek sevilmez. Bunu önlemek için ise sade kefirlerin yanı sıra meyveli kefirler de üretilmiştir. Yani çocuğunuz sade kefir içmiyorsa bunun yerine meyveli kefirleri içirebilirsiniz. Peki kefirin faydaları nelerdir maddeler halinde onlara bakalım ;

  • Vücudun gelişmesine yardımcı olur
  • Kansere karşı sizi korur
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir
  • Hem kemik hem de diş gelişimi için en iyisidir
  • Göz sağlığınızı korur
  • Hem zeka hem de zihnin gelişmesini sağlar
  • Yüksek şekeriniz varsa şeker dengesini korur
  • Böbrekleri koruyarak dışarıdan gelecek olan hastalıklara karşı sizi korur

Görmüş olduğunuz gibi kefirin çok fazla faydası vardır ve sizler düzenli olarak tüketirseniz sağlığınız açısından da çok iyi olur. Ama bozulan kefiri asla tüketmeyiniz. Bu yüzden bir kefiri içmeden önce mutlaka bozuk olup olmadığını teyit ediniz. Peki kefirin bozuk olup olmadığını nasıl anlarız ? Ev içerisin de kefir yaptığınız vakit bunu 1 veya 2 gün içerisin de hemen tüketmeniz gerekmektedir.

Bozuk Kefir Nasıl Anlaşılır?

Kefirin bozuk olup olmadığını anlamanın en etkili yolu tadıdır. Eğer tadında aşırı derece de ekşilik ve keskinlik varsa o kefir bozulmuş demektir. Eğer siz yapıyorsanız burada kullanacağınız maya da çok önemli olmaktadır. Kefir yapımın da biliyorsunuz ki maya kullanılır ve kullanacağınız her maya her kefire olmaz. Yani kısacası tadında aşırı ekşilik varsa o kefir maalesef bozulmuştur ve kesinlikle tüketmeyiniz.

Kefirin kıvamı koyudur ama homojendir. Eğer tüketilmesi gereken vakitte kefiri tüketmezseniz o zaman kıvamın da değişimler meydana gelir. Peki ne gibi değişimler olur ? Mesela topaklanma veya tanelenmeler meydana gelebilir. Buda kefirin bozulduğunu işareti olmaktadır.

Bu gibi belirtileri gördüğünüz zaman asla ve asla kefiri tüketmeyiniz. Bozuk kefiri tüketmek ciddi anlamda sağlığınızı bozabilir ve gıda zehirlenmesi bile geçirebilirsiniz.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir