Kayıtlı Olduğu Nüfus İdaresi Nedir ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel

Kayıtlı Olduğu Nüfus İdaresi Nedir ?

0

İnsanlar doğdukları yerdeki nüfus müdürlüklerine kaydedilirler. Bu kayıt yapılırken kişi doğum yeri olarak doğduğu şehre kaydedilirken kayıtlı olduğu nüfus idaresi olarak kütük olarak geçen yere kaydedilmektedir. Yani kimlikte kişinin doğduğu yer ve nüfusa kayıtlı olduğu yer farklıdır.

Kayıtlı Olduğu Nüfus İdaresi Nedir

Bir kişinin kayıtlı olduğu nüfus idaresi nedir şeklindeki sorunun cevabı da burada saklıdır. Yani kişinin nüfusa kayıtlı olduğu idare kişinin kütüğünün bulunduğu yerdir.  Kayıtlı olduğu nüfus idaresi nedir nasıl alınır sorusuna verilecek cevap kişilerin resmi tüm işlerini yaptıkları e-devlet olarak gösterilebilir.

İçindekiler

Kayıtlı Olduğu Nüfus İdaresi Nasıl Öğrenilir?

Eski nüfus cüzdanlarında kimliğin arka tarafında bulunan kısımda kişinin kütüğü yani nüfusa kayıtlı olduğu yer ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler yeni kimliklerde yer almamaktadır. Bu sebeple kayıtlı olduğu nüfus idaresi nedir e devlet üzerinden öğrenilebilmektedir.

Bunun için e-devlete girerek buradaki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sayfasından nüfusa kayır yeri sorgu işlemlerinden nüfusa kayıtlı olduğunuz nüfus idaresini öğrenebilirsiniz.  Buradaki bilgiler sizin kütük bilgileriniz olarak da adlandırılmaktadır.

Kişilerin kayıtlı olduğu nüfus idaresi nedir ne işe yarar konusunda çok fazla arama yapılmaktadır. Bu aramalarda kişiler e-devletten bu bilgileri alabileceklerini öğrenmektedir. Böylece kimlikte bulunmayan kişinin nüfusa kayıtlı olduğu idarenin öğrenilmesi söz konusu olmaktadır. Kişi kütüğünü nüfus müdürlüklerine giderek istediği yete taşıtabilmektedir. Bunun için resmi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir