Karpuz Lekesi Nasıl Çıkar ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Karpuz Lekesi Nasıl Çıkar ?

0

Yaz mevsimi geldiği zaman bunaltıcı olan havalarda meyve olarak en çok tüketilenler arasında tabiki de karpuz yer alıyor. Yavaş yavaş karpuz sezonu da başlıyor fakat karpuzda çok fazla su oranı olduğundan dolayı ister istemez kıyafetlere , koltuklara veya halılara dökülebiliyor. Peki böyle bir şey olduğundan karpuz lekesi nasıl çıkar ? neler yapabiliriz ? bunları inceleyelim.

Karpuz Lekesi Nasıl Çıkar

Karpuz yediğiniz zaman dikkat etmezseniz o zaman halınıza veya kumaşların üzerinde leke bulaştırabilirsiniz. Aynı zaman da hangi kumaşa bulaştı ise o kumaşın türü de lekeyi çıkarmak için önemlidir. Çünkü kumaşı doğru bir şekilde temizlemezseniz o zaman yarardan çok zarar verirsiniz.

İçindekiler

Karpuz Lekesi Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Pamuklu, Yünlü ya da Doğal Kumaşlardan Karpuz Lekesi Çıkarma

Dökmüş olduğunuz karpuzun su boyutuna göre tuzlu su karışımı yapacaksanız ve daha sonra tuz suyun içerisin de eridikten sonra yapmış olduğunuz bu karışımı lekeye sürülür. Arkasından sıcak su ve deterjanı karıştırıp lekeli olan yer temizlenir. Sonra kumaş su ile durulanır. Bu şekilde pamuklu , yünlü veya doğal olan kumaşlarınızdan karpuz lekesini kolayca çıkartabilirsiniz.

2-)Beyaz Pamuklu Kumaşlardan Karpuz Lekesi Çıkarma

Karpuz lekesin de diğer kumaşlara göre beyaz kumaş üzerinden lekenin çıkması daha kolay olduğunu biliyor muydunuz ? İlk olarak yukarıda söylediğimiz gibi karpuz lekesinin boyutuna göre soğuk su hazırlayalım ve içerisine amonyak ekleyip güzelce karıştıralım. Yapmış olduğumuz bu karışımı lekenin üzerine döküp 1 saat kadar bekleyelim. Arkasından su ile durulayım. Eğer bu uygulama da leke çıkmazsa o zaman sabunlu suyun içerisine çamaşır suyu ekleyip sonrasında lekeli olan yeri suyun içerisin de yıkayıp , su ile durulayalım.

3-)Renkli Kumaşlardan Karpuz Lekesi Çıkarma

Renkli olan kumaşlarınızdan karpuz lekesi çıkarmak çok basittir. Bunu yapmak için oksijenli su ile veya 90 derecelik alkol ile temizlememiz gerekmektedir. Arkasından su ile durulayın. Bu şekilde karpuz lekesinin çıktığını göreceksiniz.

4-)İpek Kumaşlardan Karpuz Lekesi Çıkarma

İpek kumaşlarınızdan karpuz lekesini çıkarmak istiyorsanız o zaman ilk olarak kumaşınızın altına pamuk yerleştirelim ve sonrasın da lekeli olan kısma beyaz sirke döküp temizleyelim. En son olarak ise su ile yıkayın.

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir