Karpal Tünel Sendromu Nedir ? Belirtileri Ve Tedavisi
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Karpal Tünel Sendromu Nedir ? Belirtileri Ve Tedavisi

0

El bileğindeki sinirlerin sıkışması sonucu ağrı, uyuşma ve zayıf nokta gibi belirtiler veren karpal tünel sendromu, elde kalıcı şekil bozukluklarına ve hareketsizliğe neden olabilir.

Özellikle pandemi seyri ile online hale gelen çalışmalar nedeniyle çok uzun süre fareyi avuçlarından düşürmeyenler, avuç içlerinde ağrıdan şikayet ediyorlar.

Fare hastalığı olarak da adlandırılan karpal tünel sendromlu bireylerin çeşitliliği artmaya devam ediyor. Peki karpal tünel sendromu nedir ve belirtileri nelerdir?

Karpal tünel sendromu nedir

KARPAL TÜNEL SENDROMU NEDİR?

Karpal tünel sendromu, özellikle uzun süreler boyunca tek tür el işi yapanlarda görülen bir işlev bozukluğudur.

En erken tanınan eleştiri, daktilo kullanan sekreterlerde görünmeye başlamasıdır. Şu anda, birçok kişi arasında ‘sekreter hastalığı’ olarak anıldı.

Hastalık, daktilolara tekabül eden, acil güç gerektiren tuşlara sahip klavyelerde, eldeki tendonların kalınlaşmasına ve buna bağlı sinirlerin gerilmesine neden olur.

Bu iyilik hali, özellikle evrak memurları, gazeteciler ve bilgi giriş personelinde durmadan görülmektedir. Bunun yanı sıra müzikle uğraşanlarda, özellikle piyano ve kalın tel ve parmaklarla icra edilen aletleri kullananlarda hastalık oldukça yaygındır.

Bilgisayar fareleri tarafından bilgi birikiminin gelişmesi ve el yazısının değişmesi nedeniyle “fare hastalığı” olarak da bilinir.

KARPAL TÜNEL SENDROMU BELİRTİLERİ

Karpal tünel, median sinirin bileğin derecesine göre geçtiği bir kanaldır. Boyun bölgesinden bileğe kadar uzanan median sinir, eldeki birçok kas kütlesinin uyarılmasını üstlenir.

Median sinir bu kanalın yanında çeşitli nedenlerle bilek içinde sıkıştırılırsa en tipik sinir sıkışması ‘Karpal Tünel’ Sendromu olur.

Birincil belirtiler parmaklarda karıncalanma, uyuşma ve uyuşmadır. Hastalık ele, parmaklara ve kola yayılan ağrılarla kendini gösterir. Bu sorunlar geceleri daha da yaygınlaşıyor.

Kişileri uykularından uyandırmaya yetecek kadar rahatsız edici olabilir.

Ağrı ve uyuşukluk genellikle kola ve genellikle omuz ve boyuna yayılır. Aşağıdaki durumlarda başparmak kas kütlesinde eksiklik, zayıf nokta ve tutmada güçlükler ve açgözlü hareketler meydana gelir.

KARPAL TÜNEL SENDROMU EGZERSİZ

Karpal tünel sendromunun oluşmasını önlemek için egzersiz rutinleri tamamlanmalıdır.

  1. Bileklerinizi düz tutarak parmaklarınızı kendinize doğru çekin ve beş saniye bu şekilde tutun.
  2. Bileklerinizi düz tutun, parmaklarınızı gevşetin.
  3. Parmaklarınızı sıkın ve yumruk yapın.
  4. Yumruğunuzu bükün, beşe güvenin ve koruyun.
  5. Beşe kadar sayın, bileklerinizi düz tutun, parmaklarınızı gevşetin.
  6. Egzersiz rutinleri tam olarak 10 kez kullanılır. Antrenmanların bitiminde kollar ve avuç içi yanlara yaslanır.

Antrenmanlar işe yaramazsa, nöral ilaç, proloterapi, akupunktur mezoterapisine karşılık gelen iğne fonksiyonları terapide yer alır.

Sinir gevşetici cerrahi işlem son tedavi imkanı olduğu için yapılacaktır.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir