Karbonatın Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir ?
 1. Anasayfa
 2. Pratik Bilgiler

Karbonatın Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir ?

0

Karbonatın o kadar çok yararı ve faydası bulunuyor ki en başta diş beyazlatmasına çok iyi geliyor daha sonra mide yanması gibi sorunlarınız varsa karbonat sayesinde bunun üstesinden kolayca gelmiş oluyorsunuz. Fakat birçok insan karbonat hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmadığından dolayı karbonattan yeteri kadar faydalanamıyorlar. Bizde bu bilgi eksikliğini gidermek için karbonatın faydalarını , zararlarını ve kullanım alanları nelerdir ? hepsini araştırıp sizlerle paylaştık.

Karbonatın Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir

Karbonat çok eski zamanlardan beri insan hayatında vardır. Antik çağdan beri insan hayatında olan karbonat genellikle o zamanlarda sabun üretiminde kullanıyorlardı ve besin maddelerden her zaman uzak tutulmuştur. 1800’lü yıllara gelindiği zaman ise yavaş yavaş karbonat yemeklerde kullanılmaya başlanmıştır ve 1900’lü yıllara girildiği zaman da birden fazla faydasının olduğu öğrenilmiştir.

Karbonatın içerisin de genel olarak sodyum maddesi daha ağırlıklıdır. Sizler karbonatı ister yemeklerde isterseniz de temizlik alanlarında kullanın.

Karbonatın Faydaları Nelerdir?

Karbonatın Faydaları Nelerdir
 • Kasaptan almış olduğunuz et baya sert ise o zaman üzerine bir miktar olacak şekilde karbonat döküp 1 veya 2 saat bekleyin. Daha sonra etin yumuşadığını göreceksiniz.
 • Cildiniz de siyah noktalar varsa bunu gidermek için de karbonat kullanabilirsiniz. 2 yemek kaşığı limon suyuna 1 kaşık karbonat ekleyin ve cildinizi ilk buharda yumuşatın daha sonra masaj ile bu karışı yüzünüze uygulayın. Cildiniz de yer alan ölü derileri ve siyah noktaları giderecektir.
 • Ayak kokusuna neden olan ayak terlemesine karşı da karbonat birebir çözümdür. Ayaklarınız sürekli olarak terliyorsa o zaman bir suyun içerisine karbonat karıştırın ve daha sonra ayaklarınızı o suya sokun.
 • El temizliğinde kullanabilirsiniz.
 • Böcek veya sinek ısırmalarından sonra karbonat ile su karışımı yaparak ısırılan bölgeye uygularsanız hem kaşıntı azalır hem de ağrı varsa hafiflemiş olur.
 • Kas ağrılarınız varsa karbonat sayesinde bunu azaltmış olursunuz.

Karbonatın Zararları Nelerdir?

 • Karbonatı yüksek miktarda alırsanız o zaman potasyum eksikliği ortaya çıkmış olur.
 • 6 yaşından küçük olan çocukların kesinlikle karbonat kullanması tehlikelidir.
 • Yüksek miktarda karbonat alırsanız kan basıncınız yükselir ve buda kalp sorununa neden olur.
 • Emziren anneler kesinlikle doktor tavsiye olmadan karbonat kullanmasın.
 • Hem böbrek hem de karaciğer rahatsızlığınız varsa karbonat tüketmeyiniz.

BUNLARA DA BAKABİLİRSİNİZ ;

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir