Karahindiba Sirkesi Nasıl Yapılır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Karahindiba Sirkesi Nasıl Yapılır ?

0

Karahindiba sirkesi minaraller bakımından çok zengin olan bir sirke çeşididir. İçerisinde Potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir gibi mineraller bulunmaktadır bu nedenle çok faydalı bir sirke çeşididir.

Karahindiba Sirkesi Nasıl Yapılır

Bahsettiğimiz gibi içerisinde bu kadar zengin mineralleri barındıran Karahindiba Sirkesi Nelerden Yapılır? Karahindiba Sirkesi Nelere İyi Gelir? bunlardan bahsedeceğiz.

Hepimizin evinde bulunan sirkelerin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Sirkeleri yemeklere katarak, sindirim sistemimizi dengelemek, spor sonrası bir bardak su ile karıştırarak içerek yağ yakımına destek amaçlı, kemik erimesi gibi kemik hastalıklarının önüne geçmek için kullanıyoruz. Bu sirke çeşitlerinden bir tanesi de karahindiba sirkesidir.

Karahindiba Sirkesi Nasıl Yapılır?

Karahindiba sirkesi için gerekli malzemeler şunlardır:

2 adet elma ( Organik elma bulabilirseniz daha iyi olur), Taze karahindiba ( bu ürünü aktarlarda bulabilirsiniz), 1 yemek kaşığı bal ( eğer bal bulamazsanız şeker kullabilirsiniz), 1 çat bardağı elma sirkesi ve son olarak klorsuz içme suyu kullancağız.

Karahindiba Sirkesi Tarifi

Karahindiba sikesi için bitkilerin taze olmasını tercih etmeliyiz. Bitkinin yaprakları, çiçekleri ve köklerini sirke yapımında kullanabiliriz. Karahindiba bitkisini iyice yıkayalım ve doğradıktan sonra  cam bir kabın içine yerleştirelim. Elmaları doğrayalım ve güzelce yıkayalım daha sonrasında dilimlediğimiz elmaları da cam kavanoza koyalım.

Bir tatlı kaşığı sirkemizi ve tatlandırmak için ayırdığımız balımızı ekleyelim ve son olarak klorsuz suyumuzu bitkilerin üzerine gelecek şekilde ekleyelim. Sirkemizin ağzını çok sıkı olmayacak şekilde kapatalım ve evimizin serin bir yerinde muhafaza edelim. Her gün sebze ve meyvelerimiz kavanozun dibine gelene kadar tahta bir kaşık ile karıştıralım ve malzemeler dibe çöktüğü zaman bir bez yardımı ile kavanozumuzu kapatalım ve serin bir yerde bekletmeye devam edelim. Sirkemizin anası oluşana kadar bu şekilde devam edelim ve anası oluştuğu zaman Karahindiba sirkemizi süzelim. Sirkemiz hazır afiyet olsun.

Karahindiba Sirkesi Faydaları Nelerdir?

Karahindiba sirkesi içersin de bulundurduğu zengin mineraller sayesinde güçlü bir anti inflamatuar özelliğe sahiptir yani ödem söktürücü, ağrı ve ateş düşürücü özelliğe sahiptir. İltihaplanmayı önler, kemik sağlığı için önemli bir yer alır içersin de zengin magnezyum bulundurması nedeni ile. Gut hastalığına iyi gelen bir sirkedir. Bakteri üremeleri ve barınmasını yok eden bir özelliğe sahiptir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir ve bu sayede günümüz hastalığı olan covid-19 için etkili bir ilaç görevi görür. Vücudumuzun gün içerisindeki güçsüzlük, yorgunluğunun önüne geçer. Diyabet hastalarının kullanmasında bir sıkıntı olmadığı Karahindiba sirkesi diyabete de iyi gelmektedir. Göğüs kanseri ve prostat kanseri gibi hastalıkların riskini azaltır. Sindirimi kolaylaştırır. Enfeksiyon tedavisinde kullanılır ve siğil tedavisine iyi gelir.

Karahindiba Ne Anlama Gelir?

Az önce bahsettiğimiz bu muazzam bitkinin faydalarından sonra ne anlama geldiğini merak edenlerimiz çok olacaktır. Peki Karahindiba Ne Anlama Gelir?

Bitkinin adında geçen ‘kara‘ renginden hepiniz yanılacaksınız evet bitki aslında sarı renkte olup ‘Aslan Dişi’ anlamı taşıyan bu bitkiyi hiçbiriniz tahmin edemediniz değil mi.

Karahindiba Ne Zaman Toplanır?

Karahindiba bitkisi Nisan ve Mayıs aylarında çiçeklerini açar fakat bitkinin büyümesi biraz zaman alır büyüdükten sonra toplanması gerekmektedir. Bitkinin topraktan ayrılma zamanı Sonbahar aylarında meydana getirilmeli ve temiz havanın bulunduğu şehrin dışından yerlerden toplanmalıdır.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir