Kan Şekerini Düşüren 5 Bitki
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Kan Şekerini Düşüren 5 Bitki

0

Dalgalanan ve kararsız kan şekeri aralıkları, fiziğin genel olarak performans gösterme araçlarını etkileyebilir ve hatta çok sayıda sağlık sorununa neden olabilir. Doğada bulunan bazı otlar, kan şekeri aralıklarının dengelenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, bitkilerin akut ve sürekli hastalıkları durdurmaya yardımcı olduğunu gösteren epeyce araştırma var. Bitki örtüsü ayrıca yemeklerin ve içeceklerin lezzetini, aromasını ve rengini iyileştirir.

Kan şekerini düşüren 5 bitki

KAN ŞEKERİNİ DÜŞÜREN 5 BİTKİ

Kan şekeri yönetimi için en iyi saf otları ve baharatları kontrol edelim.

Cemen otu

Çemen otu tohumları, karbonhidratların sindirimini ve emilimini yavaşlatarak kan şekeri aralıklarını düşürmeye yardımcı olan çözünür lif bakımından zengindir. Bu nedenle, bu tohumların şeker hastalarının tedavisinde de etkili olabileceği tavsiye edilmiştir.

Çok sayıda tıbbi araştırma, çemen otu tohumlarının kan şekeri aralıklarını azaltarak her tür 1 ve sıra 2 diyabetle ilgili metabolik belirtileri iyileştirebileceğini kanıtlamıştır.

Tek bir araştırmada, Hindistan’daki araştırmacılar, altı ay boyunca her gün cızırtılı suya batırılmış 10 gram çemen otu tohumu alan tip 2 diyabetli bireylerin açlık kan şekeri aralıklarında büyük bir düşüş olduğunu keşfettiler.

Başka bir araştırmada, araştırmacılar, 10 gün boyunca 100 gr yağsız çemen tohumu tozu alan tip 1 diyabetli kişilerin, açlık kan şekeri aralıklarında önemli düşüşler olduğunu ve glikoz tolerans testini iyileştirdiğini keşfettiler.

Tarçın

Analiz, tarçının kan şekeri aralıklarını artırmaya ve insülin duyarlılığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Çin’den yapılan bir araştırma, 2 ay boyunca 500 mg tarçın özü takviyesinin açlık insülini, glikoz, tam ldl kolesterol ve LDL ldl kolesterolü düşürdüğünü ve aşırı kan şekeri aralığı olan kadın ve erkeklerde insülin duyarlılığını iyileştirdiğini keşfetti.

Tür 2 diyabetli kişilerde yapılan bir başka araştırma, günde 1, 3 veya 6 gram tarçın tüketiminin açlık glikoz aralıklarını, trigliseritleri, LDL ldl kolesterolü ve tam ldl kolesterolü azalttığını keşfetti. Yazarlar, tip 2 diyabetli bireylerin kilo verme planında tarçın ile birlikte, tip 2 diyabet ve kalp problemleriyle ilgili tehlike bileşenlerini azaltmaya yardımcı olacağını önermektedir.

Ayrıca, mide-bağırsak hastalığı, cerrahi prosedür veya diyabet gibi tarihsel bir geçmişi olmayan sağlıklı konuların araştırıldığı bir araştırma, 6 gram tarçın almanın mide boşalmasını yavaşlattığını ve yemeklerden sonra aşırı kan şekerini önemli ölçüde azalttığını keşfetti.

ginseng

Ginseng, şüphesiz bu gezegendeki en iyi bilinen ve yaygın olarak kullanılan doğal ürünlerden biridir. Canlılığı artırmak, stresi azaltmak ve fiziği stabiliteye dönüştürmek için yüzlerce yıldır geleneksel Japon ilaçlarında kullanılmıştır. Ekstra çok uzun zaman önce, kan şekeri yönetimine yardımcı olmak için bir çare olarak çalışılmıştır.

2016’da yapılan 8 araştırmanın bir meta-analizi, ginseng’in 2. tür diyabetli kişiler için bir terapi programının parçası olarak kullanılmasının, açlık kan şekeri aralıkları üzerinde artırıcı bir etkiye sahip olabileceğini göstermektedir. Araştırma ayrıca ginseng kullanımı nedeniyle trigliseritler, tam ldl kolesterol ve LDL ldl kolesterolde iyileştirmeler keşfetti.

Başka bir meta-analiz, Ginseng’in diyabeti olan ve olmayan bireylerde açlık kan şekeri aralıklarını makul ölçüde ancak önemli ölçüde iyileştirdiğini keşfetti.

Zerdeçal

Zerdeçal, genellikle birçok tarifte kullanılan ve yemeklere sarımsı rengini veren bir baharattır. Ayrıca birçok avantajı vardır.

Zerdeçalın enerjik bileşeni ‘curcumin’dir ve curcumin’in kan şekeri yönetimi ile birlikte baharatın birçok avantajından sorumlu olduğuna inanılmaktadır.

Tayland’da 240 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada kurkumin, prediyabetin diyabete dönüşmesini engelledi. Plasebo (aktif olmayan tedavi) alan bireylerin yaklaşık %16’sı tip 2 diyabete ilerlerken, diyet takviyelerinden günde 250 miligram kurkumin alanlar ilerlemedi.

Başka bir araştırma, 10 hafta boyunca günde 3 kez 500 miligram curcumin kapsülü alan tip 2 diyabetli kişilerin daha düşük açlık kan şekeri aralıklarına sahip olduğunu doğruladı, bu da vücudun öğünler arasındaki kan şekeri aralıklarını düşürme yeteneğine sahip olduğunu düşündürdü.

1998’den 2013’e kadar ortaya çıkan araştırmaları inceleyen bir değerlendirme makalesi, kurkuminin aşırı kan şekeri ve insülin direncinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi ile ilgili birçok fizyolojik süreci azalttığını keşfetti. Araştırma, kurkuminin kan şekeri aralıklarını düşürmeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

kurkumin;

– Karaciğer tarafından üretilen glikoz (veya şeker) miktarını azaltır,

– Vücuttaki hücreleri ekstra glikoz emmesi için uyarır,

– Pankreasın ekstra insülin salgılamasını uyarır,

– Pankreasın beta hücre işleyişini iyileştirir,

– İnsülin direncini azaltır.

tecrübesiz çay

Bir meta-analize yanıt olarak, deneyimsiz çay tüketimi, açlık kan şekeri aralıklarının azalması, HbA1c aralıklarının azalması ve açlık insülin aralıklarının azalmasıyla ilişkilidir. Bunların hepsi kan şekeri sağlığının ölçüleridir ve bu nedenle diyabetin göstergesidir.

Ayrıca, deneyimsiz çayın, tahıl, şeker, beyaz ekmek ve beyaz pirinç gibi hızla sindirilen karbonhidratları içeren bir yemekten sonra kan şekerindeki keskin artışın yönetilmesine yardımcı olan antioksidan kateşin ile birlikte birçok saf ürünü içerdiği keşfedilmiştir.

Kan şekeri aralıklarınızı en iyi şekilde idare etmek için, lif ve yeşillikler açısından zengin bir kilo verme planı, ortak tren ve yönetimin altındaki stres aralıklarını koruma ile birlikte sağlıklı yaşam tarzı davranışlarına uymak hayati önem taşır. Kan şekeri yönetimine yardımcı olan çok sayıda bitki ve baharat vardır, ancak bu saf bileşiklerin çoğunun kan şekeri uygulaması için tıbbi olarak yetkilendirilmeyeceğini hatırlamak hayati önem taşır.

Kan şekeri seviyenizi düşürmek için herhangi bir bitki veya baharat kullanmaktan önce, bunların korunduğunu doğrulamak için sağlık hizmeti sağlayıcınızla birlikte kontrol edin. Özellikle reçeteli diyabet ilaçları ile birlikte alındığında kan şekerinizin çok düşme tehlikesi vardır.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir