Kaliteli İncir Nasıl Anlaşılır ? İşte Detaylar!
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Kaliteli İncir Nasıl Anlaşılır ? İşte Detaylar!

0

İncirin hem kurusu hem de tazesinin birden fazla faydası bulunmaktadır ve her mevsim de tüketiliyor. Fakat günümüzde piyasada kurutma işlemi yapılırken sağlıksız bir şekilde yapılıyor ve bizde kuru incir alacağımız zaman nelere dikkat etmemiz gerekiyor bunları çok iyi bilmeliyiz. Bu yüzden kaliteli olan bir inciri anlamak için yapmamız gerekenler nelerdir ? bu konu hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

İncirin birden fazla çeşitleri bulunmaktadır ve bunlar mor , yeşil , kırmızı olmaktadır. Hem vitamin hem de mineral bakımından ise çok zengin bir besin olduğundan dolayı da tarih boyunca yaprağından ve köklerinden yararlanılmıştır.

Kaliteli İncir Nasıl Anlaşılır

İncir , Ağustos ve Eylül ayı geldiği zaman çıkmaya başlar ve olgun bir hale geldiği zaman da kışın tüketmek için bazı işlemler yapılarak hem kurutulur hem de saklanır. Bunların yanı sıra kuru incir insanların kan şekerlerini düzenler , yüksek lif olduğundan dolayı sindirimi destekler ve metabolizmanın en iyi şekilde çalışmasını sağlar.

Hatta hayvanlar üzerinde bir araştırma yapılmıştır ve sindirim sistemlerinde olumlu etkiler görülmüştür. Kabızlığı azaltıyor , ülseratif kolit gibi rahatsızlıklar varsa bunları en aza indiriyor.

İncir’i kurutma zamanında eğer gerekli tedbirler alınmazsa o zaman kurutmuş olduğunuz incirler belli bir zaman sonra böceklenir ve küflenmeye başlar. Bu yüzden arkadaşlar incir kurutma işlemi yapacağınız zaman bazı detaylara da dikkat etmeniz gerekiyor.

PEKİ KALİTELİ İNCİR NASIL ANLAŞILIR ?

Kaliteli bir inciri anlayabilmek için ilk olarak bakmanız gereken yer incirin rengidir. İncirin rengi her zaman sarımtrak kahverengi olması gerekiyor. Beyazlatılarak satılan incirlerin hepsi üzerinde kimyasal ilaçlar bulunmaktadır ve bunlardan kesinlikle uzak durmanız gerekiyor.

Uzmanlar hafif kahverengileşmeden öteye giden mesela siyahlaşma , küflenme veya böceklenme gibi olan incirlerden kesinlikle uzak durmanız gerektiği konusunda bizleri uyarmaktadır. Çünkü yüksek miktarda kontaminasyon , mikotoksin ve aflatoksin riski taşımaktadır. Bunun için incir satın alacağınız zaman en güvendiğiniz yerden satın almanız sizin için daha yararlı olacaktır.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir