Kabir Azabını Kaldıran Namaz Nedir Nasıl Kılınır ?
  1. Anasayfa
  2. Dini Konular

Kabir Azabını Kaldıran Namaz Nedir Nasıl Kılınır ?

0

Kabir azabı, İslam inancına göre insanların ölümünden sonra karşılaşabilecekleri bir cezadır. Bu ceza, kişinin hayatı boyunca işlediği günahlar nedeniyle Allah’ın ona verdiği bir cezadır. Kabir azabı, ölüm sonrasında kişinin mezarında başından geçen zorlu deneyimleri ifade eder.

Kabir Azabını Kaldıran Namaz Nedir

Kabir azabı hakkında detaylı bilgi Kur’an-ı Kerim ve hadislerde yer almaktadır. Bazı kaynaklarda kabir azabının yanı sıra kabir nimeti de bahsedilir. Kabir nimeti, kişinin ölümünden sonra iyi amelleri nedeniyle Allah’ın ona verdiği bir ödüldür.

İçindekiler

Kabir Azabını Kaldıran Namaz Nedir?

Kabir Azabını Kaldıran Namaz birçok İslam alimi tarafından sahih hadis kaynaklarına dayanarak tavsiye edilen bir namazdır. Bu namaz, kabir azabından korunmak isteyen müminler için önerilir.

Kabir Azabını Kaldıran Namaz iki rekat olarak kılınır ve bu namazın özel bir duası vardır. Namazın kılınışı şöyledir:

  • Namazın niyeti söylenir.
  • İlk rekatta Fatiha Suresi okunur, ardından 10 Ayetel Kürsi okunur.
  • İkinci rekatta yine Fatiha Suresi okunur ve ardından 10 İhlas Suresi okunur.
  • Namaz sonlandırılır ve dua edilir.

Kabir Azabını Kaldıran Namaz, herhangi bir vakit namazı olarak kılınabilir ancak özellikle geceleri kılınması tavsiye edilir. Namazı kılmadan önce abdest alınması ve temiz bir yerde kılınması önemlidir.

Kabir Azabını Kaldıran Dua:

“Allâhümme innî es’elüke bi-hakkıllezî fezekke rahmetehu vekaffe sîyıatihî ve estagfiruke min kulle mâ yukâdhibune bihî ve etevekkele alâke ve aleke teslimtu emrî, inneke fevviştu min doûnik”

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir