Kabak Nasıl Kurutulur ? ( Dolmalık )
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Kabak Nasıl Kurutulur ? ( Dolmalık )

0

Yaz sebzelerinde en çok sevilen ve herkes tarafından beğenilen kabak nasıl kurutulur ? bugün bu konuya göz atacağız. Kabak sebzesinin hem yemeği hem de kızartması yapılmaktadır ve kızartmasını yaptığınız zaman yoğurt ile tercih ederseniz ortaya harika lezzet çıktığını söyleyebiliriz. Kabak tabi sadece yaz mevsimin de değil diğer mevsimlerde de tercih edebilirsiniz. Ama diğer mevsimlerde tercih edecekseniz o zaman kurutmanız gerektiğini söylemek isteriz.

Kabak Nasıl Kurutulur

Kabağı kurutacağınız zaman ise bazı noktalara da dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü hangi yemeği yapacaksanız ona göre kurutma yapmanız gerekmektedir. O zaman isterseniz yemek şekline göre nasıl kurutma yapılır yöntemlerine göz atalım.

Dolma Yapmak İçin Kabak Nasıl Kurutulmalıdır?

Kabağı kurutacağınız zaman eğer dolmalık için kurutma yapacaksanız o zaman doğru kabağı seçmeniz gerekmektedir. Dolmalık kabak ise her zaman hem olgunlaşmış hem de iri olanları seçmeniz gerekiyor. Özellikle böyle kartlaşmış olan kabakları seçerseniz sizin için daha iyi olur.

Şimdi doğru kabakları seçtiğimiz zaman bu kabakları güzel bir şekilde yıkayalım ve arkasından sap kısımlarını temizleyin. Sonra kabuklarınızı derin olmayacak şekilde soyun ve soyma yaparken de dış kısımlarının biraz yeşil kalması daha iyi olur. Bu işlemlerin hepsi bittikten sonra kabaklarınızı ikiye ayırın ve içerisini ister kaşık isterseniz de özel bir alet ile çıkarın. İçinden çıkarmış olduğunuz kabakları ise çöpe atmak yerine onlarla mücver veya börek içerisin de tercih edebilirsiniz.

İç kısımlarını da güzel bir şekilde temizledikten sonra kabakları yan yana olacak şekilde dizip sonrasında iğne ile ip geçirin. Yani kabakların ortasından iğneyi geçirip bu şekilde iplere dizeceksiniz. Yalnız kabakların aralarında boşluk kalmasına özen gösterin , birbirlerine değmesin. Çünkü kuruduktan sonra birbirlerine değerse o zaman çatlamalar meydana gelebilir. Aynı zaman da kabakları kurutacağınız yer de bir o kadar önemli olmaktadır. Kabaklarınızı astığınız zaman o yerin güneş ve rüzgar alan yer olması çok önemlidir.

Yemek ya da Kızartma Yapmak İçin Kabak Nasıl Kurutulmalıdır?

İlk olarak kabaklarınızı halka şeklinde doğrayıp ister yemeklik isterseniz de kızartmalık olarak kurutabilirsiniz. Bu yöntemi tercih ederseniz eğer o zaman kış mevsimin de yapacağınız yemekler de kabak kullanabilirsiniz. Yukarıda dolmada olduğu gibi kabak seçimi yaparken kartlaşmış olanları tercih edebilirsiniz.

Kabak seçimi yaptıktan sonra yine kabaklarımızı güzelce yıkıyoruz ve arkasından boşluklu veya tamamını soyuyorum tabi bu isteğe bağlı. Soymuş olduğunuz kabaklarınızı tekrardan isteğe bağlı olacak şekilde istediğiniz kalınlıkla kesiyorsunuz. Ama ortalama olarak 1 cm civarı olursa daha iyi olur. Kabakların hepsini kestikten sonra iğneye pamuklu bir ip geçirip halka olarak kesmiş olduğumuz kabakların ortasından iğne geçirerek ipe sıralı bir şekilde dizelim. Kabaklar hem güneş hem de rüzgar alan bir yerde olması çok önemlidir. Tamamen kuruma gerçekleşesiye kadar bekletin.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir