İzmir Köfte Yanına Ne Gider
  1. Anasayfa
  2. Yemek Tarifleri

İzmir Köfte Yanına Ne Gider

0

Hem doyurucu hem de mutfaklarımızın vazgeçilmez yemeklerinden birisi olan ve özellikle izmire has olan bu izmir köftesini birçok kişi tarafından sevilerek yapılıp yenmektedir. Özellikle zengin malzemesinden dolayı o kadar lezzetli oluyor ki birde yanına yapılan yemek buna uyumlu ise o zaman ortaya şahane menü çıkmış oluyor.

Bu izmir köftesi genel olarak birisi misafirliğe geldiğinde veya özel davet gibi alanlarda yapılan yemektir. Sizlerde ege yemeği olan izmir köftesinin yanına aşağıda sayacağımız yemeklerden birisini yaparak harika bir sofra hazırlayabilirsiniz.

Aslında izmir köftesinin yanına yapılabilecek bir sürü yemek vardır. Fakat bizler birkaç tanesini örnek verelim sizler de ona göre yapabilirsiniz.

Bezelyeli Pilav

İzmir köftenin yanına yapılabilecek en iyi yöntemlerden birisi de pilavdır. Fakat sizler bu pilavı azıcık süsleyerek yani bezelyeli ya da mısırlı yaparak harika menü oluşturmuş olursunuz. Pilava renk katarak menünüzü daha da lezzetli hale getirebilirsiniz.

Patates Püresi 

Patates püresi biliyorsunuz ki hanımlar sütle yapılıyor ve bu yüzden izmir köftenin yanına yapılabilecek en etkili servislerden birisi olabilir bence. Unutmadan patates püresinin içerisine azıcık dereotu eklerseniz farklı bir tat ortaya çıkarmış olursunuz.

Fava ya da Barbunya pilaki

İzmir köfte bir ege yemeği olduğundan dolayı yanına bence böyle zeytinyağlı meze eklemek akıllıca fikir olacaktır. Bunun için yanına doyurucu olan bakla kurusu ile fava veya barbunya pilaki ekleyebilirsiniz.

Salata

Yemeklerin yanına yapılabilecek ve asla vazgeçilmez aparatif seçeneklerden birisi de salata’dır. İzmir köftenin yanına ortaya koymak için marul salatası yapabilirsiniz. Evet Hem marul hem taze soğan hem de roka ekleyerek farklı salata çıkartabilirsiniz.

Şehriye Çorbası

Başlangıç olarak köfte bir et olduğundan midemize ağır gelmemesi için ilk önce çorba içmek daha mantıklı olacaktır. Bunun için arpalı veya tel şehriyeli çorba yaparak başlangıcı bu şekilde kurtarabiliriz.

Adım Sevilay. Yaşım 30 evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Kadınların faydalanması için elimden geldiğince yararlı makaleleri kadinlarinyeri.com sitesine açıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir