İs Lekesi Duvardan Nasıl Çıkar
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

İs Lekesi Duvardan Nasıl Çıkar

0

Özellikle yaz mevsimi girdiği zaman genel olarak evlerde rutubet oluşur ve bu rutubette iç mekanlarda oluştuğundan dolayı ister istemez nahoş bir görüntü ortaya çıkıyor ve bu lekelere ise is lekesi adı veriliyor.

İs Lekesi Duvardan Nasıl Çıkar

Duvarda İs Lekesi Neden Oluşur?

Eğer ev içerisin de sürekli olarak sigara tüketimi varsa veya yemek yaptığınız zaman buhar ve duman oluyor , havalandırma yeterli değilse o zaman is lekesinin ev içerisin de oluşması çok normal bir durumdur. Özellikle oturmuş olduğunuz yer daha çok işlek bir cadde üzerinde ise o zaman arabaların egzozlarından çıkan o dumanlar veya fabrika bacalarından çıkan dumanlar yüzünden evinizde is lekelerin oluşmasına neden olur.

Yani tüm bunlara baktığımız zaman aslında şehir hayatında böyle bir durumun yaşanması çok normal bir durum olduğunu sizlere söyleyebiliriz. O zaman is lekesinden nasıl kurtuluruz ? neler yapmamız lazım hepsine sıra sıra bakalım.

İs Lekesini Çıkarmanın Yolları Nelerdir?

Benzin: İs lekesi oluştuğu zaman evinizde bunu çıkarmak istiyorsanız o zaman ilk yapacağınız yöntemler içerisin de benzin yer alıyor. Aslında bunu duyduğunuz zaman evet kulağınıza pek mantıklı gelmeyecektir fakat is lekesini anında çıkaracağından emin olabilirsiniz. Bunu yapmak için temiz bir beze fazla olmayacak şekilde benzin dökün ve daha sonra fazla bastırmadan is lekeli olan bölgeleri silin.

Limon Suyu: Diğer yöntemlerimizden birisi de limon suyu ile çıkarmak olacaktır. Bu yöntemi de kullanarak is lekelerinden kısa süre içerisin de kurtulacaksınız. İlk olarak temiz bir bezin üzerine limon suyunu dökün ve isli olan bölgeleri bastırarak silin. Bu yöntem genel olarak halı , perde veya kıyafet gibi yerlerde kesin sonuç vermektedir. Soba temizliği veya temizlik sırasında oluşan islerden kurtulmak için bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Sofra Tuzu: Sofra tuzunu da kullanarak is lekelerinden kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz ? İlk önce is lekeli olan bölgeyi tamamen kapatacak şekilde tuz dökün ve yaklaşık olarak 2 saat bekleyin. 2 saat bittikten sonra sert tüylü olan bir fırça elinize alarak güzelce o yeri fırçalayın. En son ise fırçalamadan sonra süpürge ile tuzu süpürebilirsiniz.

İs Lekesi Duvardan Nasıl Çıkar?

  • Duvara bulaşan is lekesini çıkarmak için çok hızlı bir şekilde erken müdahale etmeniz son derece önemli olmaktadır.
  • Elinize temiz bir bez alın veya sünger , bunları bulaşık deterjanlı suya batırarak duvarda yer alan isli bölgeye uygulayın.
  • Eğer bu yöntem işe yaramazsa o zaman ılık su ile krem temizleyicisini yaparak duvardaki is lekelerini bu şekilde çıkartabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir