İpek Kumaştan Leke Nasıl Çıkarılır Yöntemi Nedir
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

İpek Kumaştan Leke Nasıl Çıkarılır Yöntemi Nedir

0

İpek Kumaştan Leke Nasıl Çıkarılır ?

İpek kumaşı biliyorsunuz ki hem narin hem de çok hafif olan bir kumaş türüdür. Bu yüzden ipek kumaşı temizliği yapacağımız zaman çok dikkatli olmamız gerekiyor. Aynı zaman da çok rahat bir kumaş olduğundan dolayı da günümüzde diğer kumaşlara göre daha çok tercih edilmektedir.

İpek Kumaştan Leke Nasıl Çıkarılır

İpek kumaşınıza leke bulaştıysa o zaman hiç endişe etmenize gerek yok. Çünkü sizlere vereceğimiz yöntemler sayesinde kumaşınızda bulunan lekeden kurtulmuş olacaksınız. Eğer bu leke giysinize bulaştıysa o zaman kuru temizleme hizmetinden faydalanabilirsiniz.

İpek kumaşa leke geldiği an ilk olarak yapmanız gerekenler arasında lekeyi kumaş üzerinden olabildiğince uzaklaştırmanız gerekiyor. Bunun için de soğuk su ile beyaz olan bezi ıslatın ve lekeli olan yere tampon yapın. Kumaş içerisinde leke varsa da talk pudrası serpin ve bu pudrayı lekeli olan yere iyicene yedirin.

Şimdi ipek kumaşımıza pudra serpmesi yaptık fakat kumaşı yıkamadan önce 1 gece boyunca bekletmemiz gerekiyor. Çünkü 1 gece boyunca pudra o yerdeki lekeyi emecektir. Daha sonra ister şampuanla isterseniz de sabunla ılık su ile yıkayabilirsiniz. Fakat burası çok önemli yıkama yapacağını zaman kesinlikle sıkma ve çitileme yapmayın.

Aynı zaman da yıkamadan sonra kurutma makinesine atmayın. Bunun yerine en uygunu bir yere asmaktır.

2. yöntem

İpek kumaşlar dediğimiz gibi narin bir yapıya sahip olduklarından dolayı yapılacak olan temizlikte ona göre özel olması gerekiyor. Birçok leke aslında bakarsanız ipek kumaştan çıkmaz fakat doğru bir şekilde müdahale edilirse kalıcı sandığınız lekeler bile çıkar.

İpek kumaşlara özel leke çıkarıcılar vardır ve bunu yaparken de nasıl yapacağınız konusunda talimatlar vardır ona göre uygulama yapmanız gerekiyor. Kesinlikle kumaş temizliği yapacağınız zaman ısı kullanmayın. Çünkü ısı kullanırsanız lekenin daha derinlere inmesini sağlarsınız.

İpek Kumaştan Leke Çıkarılırken Nasıl Bir Yol İzlenmeli

İpek kumaşa leke geldiği zaman hemen müdahale edilmesi çok önemlidir. Eğer zamanında müdahale edilmezse o zaman derinlere kadar iner ev çıkarması da gerçekten zor olur.

İpek kumaşa dökülen yiyecekse o zaman elinize bıçak alın ve kumaştan çıkarın. Daha sonra soğuk suyla ya da ıslatmış olduğunuz bir bez yardımı ile dökülen yere tampon yaparak lekeyi oradan uzaklaştırabilirsiniz.

Yağ ya da kir lekesi varsa bunu çıkarmanın en doğal yöntemi pudra ya da nişastadır. İkisinden birisini dökerek 1 gece bekleyin ve bu şekilde lekeyi çıkarmış olursunuz. Ama eğer leke çıkmazsa bu işlemi birkaç kere uygulayın.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir