İnsülin Direncini Tedavi Etmenin Doğal Yolları
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

İnsülin Direncini Tedavi Etmenin Doğal Yolları

0

Kan şekerinin vücut içinde genellikle insülin olarak bilinen önemli bir arkadaşı vardır. Bu son derece etkili hormon, glikozun güç için kullanılabileceği yere hücrelere girmesine yardımcı olur. İnsülin olmadan, hücrelerin bu önemli benzin kaynağına girişi olmazdı.

Yemekten sonra sindirim sistemi yiyecekleri glikoza dönüştürür. Glikoz kan dolaşımına dağılır ve kan şekeri aşamasının yükselmesine neden olur. Bu kan şekeri aralıklarını yönetmek ve stabilize etmek için pankreas insülin üretir. İnsülin daha sonra glikozun bir kısmını onu isteyen hücrelere yönlendirir ve kalanını daha sonra depolar. Gerçekten doğru çalıştığında oldukça iyi bir sistemdir.

İnsülin direncini tedavi etmenin doğal yolları

İçindekiler

İNSÜLİN DİRENCİ NEDİR?

Kan dolaşımında aşırı miktarda glikoz olduğunda, insülin genellikle hücrenin kapısını çalar. Sonunda hücre çileden çıkar ve insülinin içeri girme isteğine direnerek kapıyı tamamen kilitler. Bu hücrenin insülin direncine dönüşmesi, hücrelerin istedikleri gücü alamamaları ve glikozun kan yoluyla kesintisiz olarak içeri akmaya devam etmesi sonucu çok büyük bir dezavantajdır. Genellikle insülin direncinin tanımı, hücrelerin insüline karşı duyarlılıklarını kaybetmeleri ve vücut içindeki çeşitli dokular için glikozu alıp kullanamamalarına neden olmalarıdır.

İnsülin direnci, koroner kalp hastalığı ve diyabet ile birlikte birçok rahatsızlığın olasılığını artırabilir. İnsülin direncinin tehlikeli sonuçları uzun vadede ortaya çıkar. Bilimsel literatüre göre insülin direnci, Tip 2 diyabet olayından 10 ila 15 yıl önce gelebilmektedir. İnsülin direncinin uzun vadeli olumsuz sağlık sonuçlarından uzak durmak için, altta yatan nedenleri mümkün olan en kısa sürede belirlemek ve bunlarla başa çıkmak önemlidir.

Kilo sorunları, insülin direncinin temel açıklamasıdır. Daha da kötüsü, tombul, özellikle karın ağırlığı sorunları (mide boşluğunda yağ birikmesi), insülin direnci kötüleşmeye devam ettikçe bir kısır döngü yaratır.

İnsülin direncinin farklı nedenleri tombul olmanın yanı sıra; zayıf kilo verme programı, hareketsiz yaşam tarzı, uykusuzluk ve sigara içme.

İNSÜLİN DİRENCİ NASIL TEDAVİ EDİLİR

İNSÜLİN DİRENCİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

İnsülin direncini durdurmak, tedavi etmek ve tersine çevirmek, kilo verme programını ve yaşam tarzını ele alan çok yönlü bir strateji gerektirir. Önemli bir pozisyon sağlıklı tüketen bir oyun.

İnsülin Direnci Yemek planı

İnsülin direnci için en iyi kilo verme programı, kilo vermeyi destekleyen ve düzenli vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olan programdır. Bu amaç için etkili olabilecek diyet öğeleri şunlardır:

– Düşük glisemik indeksli öğünler,

– Düşük karbonhidratlı yemekler,

– Az yağlı yemekler,

– Aşırı proteinli öğünler,

 Aşırı lifli yemekler.

Daha sonra, bunlar insülin direnci için güzel yemekler:

– Lif içeriğinden dolayı fasulye, mercimek, tam tahıllar ve yeşillikler,

– Protein içerikli malzeme olarak yağsız et, balık ve kuruyemişler,

– Antioksidan içerikli maddelerden dolayı meyveler,

– Diyet içeriği materyali için koyu yeşil yapraklı yeşillikler,

– Zeytinyağı, hindistancevizi yağı ve avokado yağı gibi sağlıklı yağlar.

Uzak durulması gereken yemekler şunlardır:

– Beyaz ekmek ve pilav,

– Patates, mısır ve pancarı andıran nişastalı yeşillikler,

– Yağlı etlerde ve süt ürünlerinde bulunan doymuş yağlar,

– şekerli içecekler,

– Meyve suyu ve kuru meyve,

– Kızarmış ve işlenmiş yemekler.

insülin direnci yaşam tarzı

Sağlıklı bir diyet sürdürmenin yanı sıra, üzerinde düşünülmesi gereken iki temel yaşam tarzı unsuru antrenman ve uykudur. Birçok araştırma, hareketsizlik ile yüksek insülin direnci tehlikesi arasında doğrudan bir köprü olduğunu doğrulamıştır.

Yeterli uyku almak, insülin direncini durdurmak ve tedavi etmek için de hayati olabilir. Analizler, yalnızca bir gecelik uyku yoksunluğunun vücudu insülin direnci durumuna sokabileceğini ortaya koyuyor.

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir