İlkokul Mezunu Güvenlik Sertifikası Alabilir mi 2022 ?
 1. Anasayfa
 2. Pratik Bilgiler

İlkokul Mezunu Güvenlik Sertifikası Alabilir mi 2022 ?

0

İlkokul Mezunu Güvenlik Sertifikası Alabilir mi 2022 ?

İlkokul mezunu güvenlik sertifikası alabilir mi ? günümüzde çok merak edilen ve sorulan sorulardan birisi haline geldi. Günümüzde biliyorsunuz ki ilkokul olan mezunların sayısı git gide azalıyor ve okuma oranı yükselişte. Fakat ileri ki yaşlarda olan insanlarımızın çoğu ilkokul mezunu olduklarından dolayı bu konuyu çok merak ediyorlar.

İlkokul Mezunu Güvenlik Sertifikası Alabilir mi 2022

İlkokul mezunlarının istemiş olduğu işlerden biriside güvenlik alanı oluyor. Güvenlik işinde hem silahlı hem de silahsız olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yani bazı şirketler silahlı alırken bazı yerler silahsız almaktadır. Şimdi burada en önemli olan kişinin eğitim durumu oluyor.

Özel Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Özel güvenlik şu aralar en popüler mesleklerden birisi haline gelmeye başladı. Hem erkek hem de kadınların yapabileceğiniz özel güvenlik işinde sertifika almak için ilk olarak aşağıda sıralayacağımız şartlara uygun olmanız gerekiyor. Eğitim durumu gireceğiniz şirketlerde veya firmalarda çok önemlidir. Özel güvenlik olacak olan kişi hem silahlı hem de silahsız olarak ikiye ayrılmaktadır. Şimdi bu ikisi için aranan şartlar genel olarak farklıdır. Yani şöyle bazı yeler ilkokul mezunu olursunuz ama silahsız olarak alabilir.

özel güvenlik görevlisi olmak için şartlar

Özel güvenlik görevlisi olmak için gerekli olan tüm şartlar şunlardır ;

 • 18 yaşını doldurmuş olmanız gerek.
 • T.C. Vatandaşı olmak
 • Silahsız görev yapacaksanız en az ilköğretim veya orta okul mezunu olmanız gerek
 • Silahlı görev yapacaksanız en az 21 yaşında olmanız gerek
 • Silahlı görev yapacaksanız en az lise mezunu olmalısınız
 • Sicilinizde herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olmanız gerek
 • Özel güvenlik eğitimini başarılı bir şekilde tamamlamış ve sertifika almanız gerek
 • Görevinize engel olmayacak zihinsel veya fiziksel olarak sağlık sorunlarınızın olmaması gerek
 • 18 ile 50 yaş arasında olmalısınız

Özel Güvenlik Görevlisi Ne İş Yapar?

Özel güvenlik görevlisinin ne iş yapacağı konusunda merak edenler varsa o zaman bu konuda sizlere bilgiler verelim. Silahlı ve silahsız olarak özel güvenlik görevlilerinin asıl amacı can ve malları korumak , asayişi sağlamaktır. Özel güvenlik görevlisi olarak çalışacak olan kişilerin kesinlikle güçlü olması , insanlarla iletişiminin iyi olması , hızlı kararlar verebilen ve kuvvetli insanlar olması gerekiyor. Silahlı olarak çalışacak adaylar 120 saatlik bir silah eğitiminden geçer ve 5 farklı doktorun imzasını taşıyan heyet raporunu alarak aranan şartlar arasında yerini alabilir.

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir