İçme Suyunun İdeal PH Değeri Kaç Olmalıdır
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

İçme Suyunun İdeal PH Değeri Kaç Olmalıdır

0

Suyun PH Değeri Kaç Olmalıdır ?

Su kaynaklarının pH seviyesinin 0 ila 14 arasında değişen bir ölçekte 6,5 ila 8,5 arasında bir pH ölçüm seviyesinde olmasını tavsiye eder. İçme suyunun en iyi pH’ı tam ortada, 7’de oturur. Su Bu tavsiyenin dışında bir pH aralığına sahip olan su, daha yüksek bir pH seviyesi nedeniyle suyun ağır, toksik metaller veya kimyasallar içerdiğinin bir işareti olabilir. 

İçme Suyunun İdeal PH Değeri Kaç Olmalıdır

Vücutta bulunan asitlik, içtiğiniz su da dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin sonucu olabilir. Çevre, stres ve dengesiz beslenme, artan asitliğe neden olabilir ve bu da iç organlarınız üzerinde ekstra strese neden olabilir. Vücuttaki çok fazla asit, kemik yoğunluğunun azalmasıyla bağlantılıdır ve karaciğer veya kalp ile ilgili sorunları artırabilir.

Aşırı durumlarda, baş ağrısı ve yorgunluktan nefes darlığı ve hızlı kalp atış hızına kadar değişen hafifleyen sağlık sorunlarına yol açabilen asidoz meydana gelebilir. Bu nedenle içme suyunun pH değerinin bilinmesi inanılmaz derecede önemlidir ve bir su sistemini su testi yaparak veya bir su numunesi toplayarak yapılabilir. Evde testler ve kitler dahil olmak üzere su testi yapmanın birçok yolu vardır. 

İyi su nasıl olmalıdır ?

Yüksek asit seviyesi ile işaretlenmiş su, muhtemelen uygun filtreleme önlemlerinden geçmemiştir ve yine de sizi sağlık risklerine maruz bırakan ve içmeyi güvensiz hale getiren pestisitler ve kimyasallar gibi kirleticiler içerir. Bu aynı zamanda eskimiş borular ve paslanmış veya kurşun ve bakır gibi eski malzemelerden yapılmış su sistemlerinin bir sonucu olabilir.

Suyun PH Değeri Kaç Olmalıdır

Ayrıca içme suyunuzdaki diğer kirleticilere de yol açabilir. pH ölçeğinde 7’nin (düşük pH) altına düşen yüksek asitlik seviyesine sahip normal su da muhtemelen bir koku taşır ve içmeye hazır su kadar temiz tadı olmaz. Terazinin diğer ucunda pH değeri 8 veya üzerinde olan alkali su bulunur. 

Bu içme suyu pH’ını deneyen birçok insan için sağlık etkileri olumlu olmuştur. Alkali suyun asit reflüsü, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı olan kişilere fayda sağlayabileceğini gösteren bazı raporlar var. Sert su veya maden suyu, pH ölçeğinde saf sudan (nötr su olan) veya asitli sudan daha yüksek olma eğilimindedir. 

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir