İçli Köfte Buzlukta Nasıl Saklanır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

İçli Köfte Buzlukta Nasıl Saklanır ?

0

İçli köfte bizim kültürümüzün olmazsa olmazlarından bir yemektir. Özel günlerde ve günlük olarak tükettiğimiz bu yemeğimizi yöresel olarak bir çok farklı şekilde pişirildiğini görebiliyoruz. Hazırlama süreci çok zahmetli olan bu mükemmel lezzeti fazladan hazırlayarak buzluğa koyabiliriz.

İçli Köfte Buzlukta Nasıl Saklanır

İhtiyaç anında ve ya sevdiklerinize göndermek için hazırladığımız buzluktaki içli köfteleri rahatlıkla buzunu çözdükten sonra tüketebiliriz. Peki bu işlemleri yaparken nelere dikkat etmeliyiz.

İçindekiler

İçli Köfte Nasıl Saklanmalı?

İçli köftenin buzlukta saklanması için genellikle üç yönteme başvurulur.

1-)Çiğ Olarak Saklama

İçli köftelerimizi hazırladıktan sonra pişirmeden hemen buzluğa ve ya derin dondurucunun içerisine atma işlemine denir. Köftelerimizin tamamını hazırladıktan sonra bir tepsiye dizeriz ve daha sonrasında buzluğa koyarız. Bir tür şoklama yöntemidir. Buz haline gelen içli köftelerimizi daha sonrasında bir buz dolabı poşetine aktarabiliriz. Her bir poşete alacağımız köfteler günlük olarak pişireceğimiz öğünler hesaplanarak poşetlenmelidir. Buzluğa koyduktan sonraki aşama pişireceğimiz zaman çıkartarak buzlarının güzelce çözülmesini beklemekle geçer, pişime hazır olan köfteleri kızartarak ve ya haşlayarak yiyebilirsiniz.

2-)Haşlama Usulü ile Saklama

Hazırladığımız içli köfteleri, süresini kendimiz belirlediğimiz şekilde haşlama işlemi uygulayarak suda bekletiriz. Haşlandığını anlamamız için bir tiyo vereyim suyun üstüne çıkan köfteler haşlanmış köfteler olacaktır. Sudan çıkartalım ve soğumasını bekleyelim ve soğuma işlemi bittikten sonra buz dolabı poşetine güzelce öğün öğün ayırarak koyalım ve dondurucumuzun içersine atalım.

3-)Kızartma Usulü ile Saklama

Yukarıda söylediğimiz yöntemler arasındaki en pratik ve zahmetsiz olanı kızartma usulüdür. Köfteler hazırlandıktan sonra kızartma işlemi uygulanır. Sonrasında soğumaları beklenir ve soğuyan köfteler yine öğünlere göre sayıları ayarlanarak poşetlenir ve daha sonrasında derin dondurucu ve ya buz dolabına konur. Yenilecek kadar donan köfteler kullanılmak üzere çıkarılır, mikrodalga ve ya tavada ısıtılarak yenilir.

Kızartma işlemimizi hafifçe gerçekleştirmemiz doğru olacaktır, yeneceği zaman da bir miktar kızartılarak işlemi tamamlayabiliriz. Köftelerimizin tazeliğini bu şekilde korumuş olacağız.

Dondurucuda Köfte Saklama Püf Noktaları

Hazırlanacak olan köftemizin malzemelerinin taze olmasına dikkat etmeliyiz. Buzluktan çıkan kıyma pişmişte olsa yeniden donacağı için risk taşıyabilir. İçli köfte, derin dondurucu içerisinde altı ay kadar bozulmadan durabilir çok uzun süre bekletmenizi önermiyoruz. Derin donrucunun derecesi -18 ile -20 arasında olmalıdır.

Derin dondurucudan çıkarttığımız köftelerimizi çözüldükten sonra terar dondurma işlemine kesinlikle girilmemelidir. Sağlığımız için bu söz konusu olmamalıdır. Hem lezzetini öldürecek hem de sağlığımızı hiçe sayacak bir süreç olabilir.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir