Kadınların Yeri

Holozoik Beslenme Nedir ? Örnekleri ve Aşamaları

Holozoik Beslenme Nedir ? Örnekleri ve Aşamaları

Holozoik beslenme nedir? Besinlerin katı parçacık formlarında alınmasını ve bu şekilde sindirim emiliminin sağlanması yöntemine Holozoik beslenme denir. Holozoik beslenme, canlı toprak kullanılarak yetiştirilen yiyecekleri yeme uygulaması olarak tanımlanmaktadır.

Holozoik Beslenme Nedir

Bu beslenme anlayışı; bedenimizin yediğimiz bitkiler de dahil olmak üzere diğer enerji alanlarıyla etkileşime giren enerji alanlarından oluştuğu fikrine dayanmaktadır. Sağlıklı toprakta yetişen bitkileri yediğimizde, sadece besinlerden daha fazlasını aldığımızı, bu bitkilerin yaşam gücünü aldığımızı öne süren holozoik beslenme, kendine özgü bir felsefeyi içeriyor.

Holozoik beslenme nedir? Holozoik beslenme aynı zamanda optimal sağlık ve esenlik için neye ihtiyacımız olduğuna dair vücudumuzun doğuştan gelen bilgeliğiyle yeniden bağlantı kurmamıza yardımcı olan bir yeme felsefesidir.

Kalorilere, gıda etiketlerine veya diyetlere bu kadar odaklanmayı bırakmamızı ve bunun yerine vücudumuzun istek ve açlık sinyallerini dinlemeye başlamamızı teşvik etmektedir. Peki, son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan Holozoik beslenmenin aşamaları nelerdir? İşte detaylar!

Holozoik Beslenmenin Aşamaları Nelerdir?

Özellikle son zamanların popüler konusu olarak karşımıza çıkan Holozoik beslenme örnekleri gündeme geldiği zaman iki farklı örnekten söz edebiliriz. Bu örnekler; Etoburlar ve Omnivorlardır. Günümüz itibariyle Holozoik beslenmenin aşamaları gündeme geldiği zaman aşağıdaki aşamalar karşımıza çıkmaktadır;

  • Yutma
  • Sindirim
  • Emilim
  • Asimilasyon
  • Atılım

Yiyeceklerin ağız yoluyla alınması aşamasına yutma aşaması denir. Yutulmuş olan besinlerin enzimler sayesinde basit formlar haline dönüştürülmesi sindirim, sindirilen yiyeceklerin hücrelere aktarılması da emilim aşaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Asimilasyon aşamasında vücudumuz besinleri ihtiyacına göre kullanırken; atılım aşaması da en son aşama olarak karşımıza çıkmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ