Helva Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Helva Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir ?

0

Helva biliyorsunuz ki bizim geleneksel tatlı çeşitlerinden birisidir ve genel olarak evlerde sıklıkla yapılan tatlılardan birisidir. Un helvası ile irmik helvası özellikle kandil gecelerin de ilk yapılan tatlı çeşitlerindendir. un helvası veya irmik helvası yapacaksanız kıvamını tutturmanız çok önemli bir konudur. Bu yüzden sizlere vereceğimiz bazı püf noktalar sayesinde evde çok kolay bir şekilde hem un hem de irmik helvası yapabileceksiniz.

Helva Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir

UN HELVASININ YAPARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN PÜF NOKTALARI

  • Un helvası yapacağınız zaman dikkat etmeniz gereken nokta hanımlar hem tereyağın hem de unun kaliteli olmasıdır. Özellikle un helvası için seçeceğiniz tereyağı mutlaka kaliteli olması gerekmektedir.
  • Un helvasını kavuracağımızdan dolayı mutlaka teflon yanmaz ve yapışmaz bir tava tercih edin.
  • Helva kavurması yaparken kadınların en sık karşılaşmış olduğu problemlerin başında unun topaklanması sorunu oluyor. Bunu önlemek için ununuzu ilk önce elek kullanarak güzelce eleyin. Eledikten sonra ise kısık bir ateşte un ile yağı karıştırıp kavurmaya başlayabilirsiniz.
  • Helvanın güzel ve lezzetli olmasını istiyorsanız o zaman yağla birlikte bütünleşmesi ve aynı zaman da hafif sarımsı bir kıvama gelmesi gerek.
un helvası nasıl yapılır
  • En önemli konulardan birisi de şerbeti oluyor. Eğer kullanacağınız şerbet çok sıcak olursa o zaman yapacağınız un helvası şerbeti çekmez ve bu yüzden istemiş olduğunuz kıvamı da alamazsınız.
  • En son olarak da dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi de şerbetinizi helvaya ekleyeceğiniz zaman bir anda değil de yavaş yavaş ekleyip karıştırınız.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir