Hayvanlar Kışın Nasıl Yaşar ?
  1. Anasayfa
  2. Hayvanlar Alemi

Hayvanlar Kışın Nasıl Yaşar ?

0

Kış mevsimin de biliyorsunuz ki havalar soğumaya başlıyor ve bu havalarda sadece insanlar değil tüm canlılar zorluk yaşamaktadır. Ama tabi aslında bakarsanız bu zorluk içerisin de en az etkilenenler insanlar oluyor. İnsanlar kalın kazaklarla , ceketlerle , kabanlarla veya bulunmuş olduğu ortamın sıcaklığı ile kendilerini ısıtabiliyorlar.

Hayvanlar Kışın Nasıl Yaşar

Fakat hayvanlara baktığımız zaman herhangi bir şekilde kendilerini ısıtamadıklarından dolayı zar zor kışın dışarıda hayatta kalma mücadelesi vermektedirler. Tabi yaratılış gereği Allah hayvanlara da farklı özellikler eklemiştir ve kendilerini bu zor şartlarda koruyabilmek için onlarında kendilerine göre bazı özellikleri vardır.

Doğal ortamda yaşayan hayvanların bazılarına baktığımız zaman daha kış mevsimi gelmeden önce ılıman olarak bölgelere göç etmeye başlarla ve kış mevsiminden en az şekilde etkilenirler. Soğuktan , sıcak yerlere göç eden hayvanlar genel olarak hem balıklar hem de kuşlardır.

Tabi kışın soğukta kalan bazı hayvanların da soğuya karşı korunması için bazı özellikleri vardır. Örnek verecek olursak tavşan tüylerinde kışın beyazlaşma görülür işte bu karda saklanmalarını daha kolay hale getirmesidir. Tüylü hayvanlara baktığımız zaman kış mevsimi daha girmeden tüylerinde değişimler meydana gelir. Yaz sonu geldiğin de ise tüylerinde değişim olur.

Kış aylarında aynı zaman da soğuk mevsimin de korunmak için uyuyan hayvanlar da vardır. Bu hayvanlar içerisin de Ayı gelmektedir. Bunun yanı sıra su kaplumbağaları da kışın uyuyarak kendilerini kışın korurlar.

Kış uykusuna ihtiyaç duyan hayvanlara bakacak olursak ; sürüngenler , kurbağalar , bazı balık türleri , kuşlar ve memeli hayvanları örnek verebiliriz. Tabi şunu da belirtmek isteriz ki kış uykusuna yatan bir hayvanın ölü mü yoksa yaşıyor mu bunu anlamak gerçekten çok zordur.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir