Havlıcan Nedir Ve Nasıl Tüketilir ? Havlıcan Faydaları Nelerdir
 1. Anasayfa
 2. Pratik Bilgiler

Havlıcan Nedir Ve Nasıl Tüketilir ? Havlıcan Faydaları Nelerdir

0

Adı ilk duyulduğunda alışılmadık gelse de havlıcan, vücuttaki birçok hastalığa faydası olan bir bitkidir.

Genellikle ilaç, kemik ağrıları ve sindirim problemlerinde kullanılan havlıcan, son zamanlarda ülkemizin en sıcak bitki örtüsü arasında yer almaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmekten kan dolaşımını düzenlemeye, sperm güvenini artırmaya ve sindirime kadar onlarca faydası bulunan havlıcan bitkisi nedir? Havlıcan kullanmanın en iyi yolu ve faydaları nelerdir?

Havlıcan nedir

HAVLICAN NEDİR?

Zencefil ailesinden bir kök bitki olan Havlıcan, aromatik çiçekleri olan otsu ve tropik bir bitki türüdür.

Çin dilinde zencefil olarak da adlandırılan Galangal, tropikal uluslararası yerlerde baharat ve çay olarak tüketilir. 130 cm’ye kadar boylanabilen bir bitki olan havlıcan ağacından elde edilir.

Havlıcan, insan sağlığına büyük ölçüde katkıda bulunan bir bitkidir. Ülkemizde bu bitkinin kök yarısını araştırmak oldukça basittir. Bununla birlikte, deneyimsiz yaprakları ve gövde yarısını keşfetmek biraz daha zahmetli olabilir.

Vücudu sayısız sağlıksız atık ve toksinden arındıran ve tedavi edici özelliği olan havlıcan tüketimine dikkat etmenizde fayda var.

HAVLICA’NIN FAYDALARI NELERDİR?

 • Havlıcan içinde bulunan zengin özler, romatizmal ağrıları giderir. Bal ile karıştırılıp içilen havlıcan, kısa sürede romatizmal ağrılara iyi gelir.
 • Havlıcan’ın bir diğer tanımlanmış faydası idrar kaçırma içindir. 1 tatlı kaşığı bal ile harmanlanmış havlıcan, idrar kaçırmayı önemli ölçüde azaltır.
 • Isırgan otu, keten tohumu ve havlıcan bitkisi ile karıştırılıp macun kıvamına getirildiğinde kısa sürede vücuda güç sağlar.
 • Ihlamur ile kaynatıldığında mükemmel bir balgam söktürücü olan havlıcan bitkisi, kışın olabilecek balgamın sadece boğazdan atılmasına yardımcı olur.
 • Mide ekşimesi ve mide ekşimesi tipik olarak yediğimiz bir yemekten veya fazladan bir karın asidinden kaynaklanabilir. Havlıcan bitkisi mide ekşimesini azaltmaya yardımcı olur.
 • Galangal öksürük ve göğüs rahatsızlıklarının geçmesine yardımcı olur.
 • Sinir sistemini güçlendirici etkisi vardır.
 • Ağız kenarında oluşan yara veya uçukların geçmesini sağlar.
 • Bağışıklığı güçlendirir, zekayı güçlendirir.
 • Sağlıksız nefesi yok eder.
 • Mantar hastalıklarının geçmesine izin verir.

HAVLICAN NASIL TÜKETİLİR?

Havlıcan son zamanlarda yemeklere rendelenerek tüketilir. Ancak zencefile benzer acı bir yapısı vardır. Bu sebeple az miktarda kullanmakta fayda var.

Bunun dışında toz havlıcan, bal ve sütü andıran ürünlerle karıştırılarak macun olarak tüketilebilir.

Son olarak havlıcan, doğal çay türünde tüketime uygun bir bitkidir.

2 bardak cızırtılı suya yarım parça havlıcan ekleyin ve demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra süzülür ve havlıcan çayı içilebilir.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir