Hangi Tür Kumaş Kaç Derecede Ütülenir ? Ütüleme Sıcaklıkları
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Hangi Tür Kumaş Kaç Derecede Ütülenir ? Ütüleme Sıcaklıkları

0

Birçok insan kıyafetleri yanlış ütülediğinden dolayı kıyafette bozulma , çekme veya yanma gibi problemler görülebiliyor. Sizler bu yüzden kıyafet ütülemesi yapacağınız zaman hangi kıyafetin hangi derece de ütülenmesi gerekiyor bunu bilmeniz son derece önemli konudur.

Hangi Tür Kumaş Kaç Derecede Ütülenir

Hem özel hem de günlük yaşantımız da çok sevdiğimiz kıyafetleri uzun bir süre boyunca kullanmak için mutlaka hangi kumaş kullanıyorsanız o kumaşa göre sıcaklık derecesini yapmanız ve ona göre ütülemeniz gerek. Eğer yanlış ütüleme yaparsanız kıyafetinizin ömrü kısalır ve sonralar da giyilemez duruma gelebilir.

Keten Kumaşlar

Keten kumaşlar arkadaşlar genel olarak yapısı serttir ve şekil almasını istiyorsanız yüksek ısıda ütüleme yapmanız gerek. Yani derece olarak 200 ila 220 derece idealdir

Pamuklu Kumaşlar

Pamuklu olan kumaşlar iste biraz maharet isteyen kumaş türleridir ve ütü sıcaklığı ise 180 derece olmaktadır. Çok fazla üstüne çıkmayın yoksa kumaşa zarar verebilirsiniz.

Polyester – Naylon Kumaşlar

Hem naylon hem de Polyester türe sahip olan kumaşlar genel olarak sıcaklığa çok duyarlı olmaktadır ve bu yüzden yüksek derecede ütülenmesi önerilmez. Ütü sıcaklığınız bu kumaşlar da 80 derece olmalıdır.

Yün – İpek Kumaşlar

Yün ve İpek olan kumaşlar genel olarak şekil alması zor ve aynı zaman da Hassas yapıda kumaşlardır. Bu yüzden ütü derecesi 120 ila 160 derece de olması gerekmektedir. Bu tür kumaşlar da kullanılan derece orta derece olmaktadır.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir