Hamilelik Döneminde Nasıl Beslenmeli ? Hangi Gıdalar Tüketilmeli ?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Hamilelik Döneminde Nasıl Beslenmeli ? Hangi Gıdalar Tüketilmeli ?

0

Hamilelik dönemi boyunca annelerin tüketmiş olduğu tüm besinler hem anne hem de bebek için çok önemli olmaktadır. Çünkü anne bu dönem de ne yerse aynı besini bebekte almaktadır. Bu yüzden yanlış bir beslenme yaparsanız dönüşü bile olmayan sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Peki , hamilelik döneminde nasıl beslenmeliyiz ve hangi gıdaları tüketmemiz gerekiyor ?

Hamilelik Döneminde Nasıl Beslenmeli

Gebe olan kadınlar bu dönem içerisin de hem yemelerine hem de içmelerine ne kadar çok dikkat etseler de bazı günler diyetin dışarısına çıkarlar. Mesela bu duruma örnek verecek olursak büyük dilim pasta ile büyük boy kahve tüketmek buna örnek olabilir. Hamilelik dönemi sürecinde bu tür gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü sizin karnınız da bir can vardır bunu unutmamalısınız.

Hamilelik döneminde bebek hem kemik hem de dokularını geliştirmek için kalsiyum ile proteine ihtiyaç duymaktadır. Doğum sırasında ise herhangi bir şekilde sorun olmaması için demire de ihtiyaç duyarlar.

Gebelik Döneminde Tam Tahıllı Gıdaların Önemi

Tahıllı ekmekler ile müsli gibi yiyecekler demir bakımından çok zengin besinlerdir ve bu yüzden hamilelik döneminde mutlaka tüketilmesi önerilir. Bu besinleri sizler kahvaltıda ya da diğer öğünler de tüketebilirsiniz.

Hamilelik ve Fasulye Tüketimi

Fasulye’nin içerisin de bol miktar da protein , lif , demir , kalsiyum ve folat bulunmaktadır. Bu kadar çok besin değeri olduğundan dolayı hamilelik döneminde sofranızdan eksik etmemeniz gereken yemeklerden birisidir. Özellikle yanına salata ve et yemeklerini de tercih edebilirsiniz.

Omega 3 Zengini Somon

Anne karnında bulunan bebeğin hem beyin hem de göz gelişimi için Anne’nin kesinlikle Omega 3 besinlerini tercih etmesi gerekiyor. Omega 3 besinlerin de ise Somon B vitamini ve protein bakımından çok zengin olduğundan dolayı haftada 1 öğün tüketmeniz çok önemlidir.

Gebelik Döneminde Yumurta Tüketimi

Gebelik döneminde düzenli olarak yumurta tüketimi yaparsanız bebeğinizin beyni de o derece iyi gelişir. Yumurta çünkü hem protein hem de amino asit açısından çok zengin olmaktadır.

C Vitamini Kaynağı Taneli Meyveler Tüketmek

Hamilelik döneminde tüketmeniz gerekenler arasında C vitamini kaynağı olan meyveler yer alıyor. Meyve olarak ise böğürtlen , yaban mersini ve ahududu bunları tercih edebilirsiniz.

OKURLARIMIZ BUNA DA BAKTI ;

Adım Sevilay. Yaşım 30 evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Kadınların faydalanması için elimden geldiğince yararlı makaleleri kadinlarinyeri.com sitesine açıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir