Kadınların Yeri

Hamileler Sarımsak Yiyebilir mi ?

Hamileler Sarımsak Yiyebilir mi ?

Hamileler sarımsak yiyebilir mi? Sarımsak, sağlıklı bir hamilelik için gerekli olan vitamin ve minerallerle dolu olan bir besindir. Ayrıca enfeksiyonlar, soğuk algınlığı ve griple savaşmaya yardımcı olan bir besin olarak da dikkatleri üzerine çekmektedir. Peki, çok sayıda farklı faydası bulunan sarımsağı kimler tüketebilir? Dahası hamileler sarımsak yiyebilir mi? İşte yanıtı!

Hamileler Sarımsak Yiyebilir mi

Sarımsak, Allium ailesinin bir üyesi olan bir bitkidir. Eski çağlardan beri hem gıda hem de ilaç olarak kullanılmaktadır. Enfeksiyonlarla mücadele etme ve kolesterol seviyelerini düşürme yeteneği ile uzun zamandır bilinmektedir. Ancak aynı zamanda hem erkeklerde hem de kadınlarda doğurganlığı arttırdığı söylenmektedir. Bu noktada hamilelerin sarımsak tüketebildiklerini rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır.

Sarımsağın Hamileler İçin Faydaları Nelerdir?

Günümüz koşullarında sarımsağın hamile kadınlar için oldukça faydalı olduğunu ifade edebiliriz. Aşağıda sıraladığımız özellikler sarımsağın hamilelerde öne çıkan yararları arasında yer almaktadır;

  • Kan basıncını düşürme
  • Soğuk algınlığı ve gribin önlenmesi
  • Kanserin yayılmasının engellenmesi

Sarımsak, bağışıklık sisteminizin virüsler ve bakteriler gibi dış istilacılarla savaşmasına yardımcı olan allisin içermektedir. Bu, hamilelik sırasında enfeksiyon geliştirme durumunu azaltabilir. Böylece, sabah bulantısı veya yorgunluk veya mide ekşimesi gibi diğer yaygın semptomlardan muzdaripseniz bu sorunların giderilmesini sağlar.

Sarımsak, kan damarı duvarlarını gevşeterek kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilmektedir. Hatta sarımsak kan damarlarının gerektiğinde daha kolay genişlemelerini sağlamaktadır. Böylece hamilelik sırasında felç riskini azalıcı bir etkisi de ön plana çıkmaktadır.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, sarımsağın kansere karışan enzimleri inhibe ederek tümör hücresi büyümesini yavaşlatabileceğini göstermiştir. Bundan dolayıdır ki sarımsak hemen herkese tavsiye edilen besinler arasında yer almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ