Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar ?

0

Halıya Oje Döküldü Nasıl Çıkar Temizlenir ?

Her kadın mutlaka ellerinin daha güzel görünmesi için oje sürer ve ojeler tırnaklar da harikalar yaratsa da bazı durumlarda halıya dökülmesinden dolayı bu durum ister istemez canımızı çok sıkar. Ne kadar çok dikkat etsek de oje halıya dökülebilir. Peki , oje halıya döküldüğü zaman ne gibi yöntemler uygularsak oje lekesini çıkartabiliriz ? Bizler bu konu hakkın da araştırmalar yaptık ve edinmiş olduğumuz bilgileri maddeler halinde sizlerle paylaştık. Aşağıda yer alan yöntemleri uygularsanız çok kısa süre içerisinde halınıza bulaşan oje lekelerinden kurtulmuş olursunuz.

Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar

Aseton Yöntemi

Halıya oje döküldüğü zaman genel olarak en çok kullanılan yöntemler arasında aseton yöntemi yer alıyor. Halınıza oje döküldüğü an dağılmasını önlemek için ilk olarak elinize kuru bez alın ve bir miktar kadar aseton dökerek beze lekeli olan yere tampon uygulayın.

Bu şekilde 10 dakika kadar bekleyin ve daha sonra hafif olacak şekilde bastırıp bezin oje lekesini emmesini sağlayın. Oje lekesini bez tamamen emdikten sonra kuru bez veya kağıt havlu yardımı ile son kez halıya tampon uygulayıp işlemi sonlandırın.

Balata Temizleyicisi İle Oje Çıkarma

Halında oje çıkarmanın diğer yolu ise balata temizleyicisi kullanmaktır. Genel olarak balata temizleyicisi dendiği zaman akla ilk otomobil bakım ürünü geliyor değil mi ? Aslında evet bu alsa da ürün leke çıkartmada bir numara olarak bilinir. Halınız da lekeli olan yere bir miktar olacak şekilde balata temizleyicisini sıkalım ve 10 dakika kadar bekleyelim. Balata temizleyicisinin içerisin de alkol olduğundan dolayı çok hızlı bir şekilde lekeyi çıkaracaktır.

Deterjan Yöntemi

Leke dendiği zaman genel olarak akla gelenler arasında deterjan yer alıyor. Halıda oluşan oje lekesini de çıkartmak için deterjanı kullanabiliriz. Bunu yapmak için 1 çay kaşığı deterjanı su ile karıştıralım. Daha sonra temiz bir bez ile de lekeli olan yere tampon yapalım. Tampon yaptıktan sonra ılık su ile lekeli olan yeri durulayalım ve kurumasını bekleyin. Deterjan yöntemi belki oje lekesini çıkartmaz ama yukarıda bulunan 2 yöntem hemen çıkaracağından emin olabilirsiniz.

Adım Sevilay. Yaşım 30 evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Kadınların faydalanması için elimden geldiğince yararlı makaleleri kadinlarinyeri.com sitesine açıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir