Halıdan Leke Nasıl Çıkar ? Halıdaki İnatçı Lekeler Nasıl Temizlenir ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Halıdan Leke Nasıl Çıkar ? Halıdaki İnatçı Lekeler Nasıl Temizlenir ?

0

Halıdan Leke Nasıl Çıkar ?

Evimizde küçük bir çocuk varsa o zaman halılarımız da lekenin olması çok normal bir durumdur. Özenle seçmiş olduğumuz veya halı yıkamaya daha yeni verdiğimiz halılar bir anda üzerine çay , kahve veya yemek gibi şeyler döküldüğünde moralimizin çok ciddi anlamda bozulur değil mi ? Halı lekesi ile karşılaştığımız zaman burada en önemli konulardan birisi lekeye olabildiğince çabuk müdahale etmemiz gerekiyor. Çünkü halıda bulunan yünler dökülen sıvının hızlı bir şekilde emilmesini sağlar ve biz ne kadar geç müdahale edersek çıkartması da o derece zor olur.

Halıdan Leke Nasıl Çıkar

Halıda bulunan lekeyi çıkartmak için ise yapmış olduğumuz hatalardan birisi çok fazla ovmaktır. Eğer çok fazla ovma yaparsanız o zaman lekeye halıya daha çok bulaşır. Birçok insan leke olduğu anda panik yaparak hemen lekeye saldırır ve panik anında eline ne geçerse kimyasal ürünleri kullanmaya başlar. Aslında bu davranış çok yanlıştır.

Kimyasal olarak kullandığınız leke çıkarıcılar halınıza bir nevi zarar vermektedir. Halınızda leke gördüğünüz anda hızlı ve doğru kararlar vermeniz gerekiyor. Halı temizliği yapacağınız zaman lekenin dışarıdan merkeze doğru temizleme yöntemini kullanarak yaparsanız lekenin daha çok yayılmasını da önlemiş olursunuz.

Halıdaki lekeyi çıkaracağınız zaman lekenin türüne göre temizlik ürün seçmeniz daha doğru seçim olacaktır. Aksini seçerseniz baya uğraşırsınız ve iyi sonuçlarda alamazsınız.

Halıdaki İnatçı Lekeler Nasıl Temizlenir

HALIDAKİ LEKELERİ ÇIKARMA YÖNTEMLER ;

  • İçki veya alkol gibi içecek lekelerinde halı şampuanı kullanımı yapabilirsiniz. Bu kullandıktan sonra beyaz ispirto kullanıp tampon yapın.
  • Tentürdiyot lekelerinde ise saf olan amonyak ile tampon hareketleri ile çıkartma yapabilirsiniz.
  • Su lekelerini çıkartmak istiyorsanız o zaman elinize çok emici olan bir bez alın ve sonrasında halı şampuanı ile tampon yapınız.
  • Halıda en çok karşılaşılan leke çay ve kahve lekeleri oluyor. Bunları çıkartmak için halı şampuanı kullanın eğer bu olmazsa o zaman beyaz ispirto ile tampon yapabilirsiniz.
  • Çamur lekelerine karşı yapacağınız yöntem çamur lekesi bulaştığı an hiç beklemeden elektrikli süpürge ile süpürün.
  • Kan lekesi bulaştıysa o zaman sıcak sudan hemen uzak durun. Soğuk su ile tampon yapalım ve daha sonra halı şampuanı ile yıkayalım.
  • Mürekkep lekelerini çıkartmak için ise ; ilk olarak kurutma kağıdı ile kurutma yapalım ve daha sonra %30 civarında beyaz ispirto içeren su karışımı yaparak lekeli olan yere tampon uygulamayalım. Daha sonra halı şampuanı ile şampuanlıyalım. İsteyenler saf limon suyu da kullanabilir.

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir