Günde Kaç Saat Uyumalıyız ? Yaş Gruplarına Göre Uyku Saatleri
  1. Anasayfa
  2. Güncel

Günde Kaç Saat Uyumalıyız ? Yaş Gruplarına Göre Uyku Saatleri

0

Günde Kaç Saat Uyumalıyız ?

Sağlıklı yetişkinlerin gecelik 7 ila 9 saat arası uykuya ihtiyacı vardır. Bir günde birkaç saat uyumak oldukça sağlıksız ve zihin bulanıklığına yol açan bir etkendir. Bebekler, küçük çocuklar ve gençlerin büyümelerini ve gelişmelerini sağlamak için daha fazla uykuya ihtiyaçları vardır. 65 yaş üstü insanlar da gecelik 7 ila 8 saat ayırmalıdır.

Günde Kaç Saat Uyumalıyız

Ne kadar uykuya ihtiyacınız olduğuna dair genel önerileri bilmek ilk adımdır. O zaman, aktivite seviyeniz ve genel sağlığınız gibi faktörlere dayalı olarak bireysel ihtiyaçlarınızı yansıtmanız önemlidir. Bu yönergeler, ideal uyku miktarının kişiden kişiye değişebileceğini kabul ederken, çocukların ve yetişkinlerin ne kadar uykuya ihtiyaç duyduğu konusunda temel bir kural olarak hizmet eder.

Yaş Gruplarına Göre Uyku Saatleri

Bu nedenle, kılavuzlar her yaş grubu için bir saat aralığı listeler. Ne kadar uyumak gerektiğine karar vermek size genel sağlığı düşünülerek araçları, günlük aktivitelerini ve tipik uyku düzenlerini gerekir. Bireysel uyku ihtiyaçlarınızı değerlendirmenize yardımcı olacak bazı sorular şunlardır:

Günde kaç saat uyumamız gerekir ?

  • Yedi saatlik uykuyla üretken, sağlıklı ve mutlu musunuz? Yoksa yüksek vitese geçmek için daha fazla uykuya ihtiyacınız olduğunu fark ettiniz mi?
  • Birlikte var olan sağlık sorunlarınız var mı? Herhangi bir hastalık için daha yüksek risk altında mısınız?
  • Günlük enerji harcamanız yüksek mi? Sık sık spor yapıyor musunuz veya emek yoğun bir işte çalışıyor musunuz?
  • Günlük aktiviteleriniz bunları güvenli bir şekilde yapmak için uyanıklık gerektiriyor mu? Her gün araba kullanıyor ve/veya ağır makine kullanıyor musunuz? Bu aktiviteleri yaparken hiç uykunuz geliyor mu?
  • Uyku sorunları yaşıyor musunuz veya geçmişinizde var mı?
  • Gününüzü geçirmek için kafeine bağımlı mısınız?
  • Açık bir programınız olduğunda, normal bir iş gününde olduğundan daha fazla mı uyuyorsunuz?

Yukarıda belirtilen önerilerle başlayın ve ardından en uygun uyku miktarınıza ulaşmak için bu sorulara verdiğiniz yanıtları kullanın.

Adım Sevilay. Yaşım 30 evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Kadınların faydalanması için elimden geldiğince yararlı makaleleri kadinlarinyeri.com sitesine açıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir