Güçlü Bir Hafızaya Sahip Olmak İçin Tüketilmesi Gereken Besinler
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Güçlü Bir Hafızaya Sahip Olmak İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

0

Güçlü bir hafızanızın olmasını istiyorsanız ilk olarak sağlıklı bir beyninizin olması gerekmektedir. İnsanlar beyin sağlığını koruması için en önemli hususlar arasında su tüketmek geliyor. Eğer sizler yeteri kadar su tüketemiyorsanız o zaman beyniniz sağlıklı olmayacaktır. Çünkü su beyin için en önemli etkenlerden birisidir. Günde 8 ila 10 bardak su içmeniz gerekiyor. Sağlıklı bir beyne ve aynı zaman da hafızanızı güçlü olmasını istiyorsanız bunlar çok önemlidir. Peki , başka hafızayı hangi besinler güçlendirebilir ?

Güçlü Bir Hafızaya Sahip Olmak İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Balık Hafızayı Güçlendirir Mi?

Balığın içerisin de biliyorsunuz ki Omega 3 bulunmaktadır ve bu Omega 3 hem beyin sağlığı hem de güçlü bir hafıza için çok önemlidir. Balık yağını biliyorsunuz hafızayı güçlendiriyor ve bunamadan insanı koruyor. Beyin dokusu da yağ asitlerinden oluştuğundan dolayı Omega 3 yağları sayesinde sinirler arası sağlıklı bir iletişim kurulur ve bu şekilde beynin hacmi daha çok güçlenir. Omega 3 bol miktarda bulunan balıklar ise şöyle ;

  • Sardalye
  • İstavrit
  • Hamsi
  • Lüfer

Yumurta Öğrenme ve Hafıza İçin Faydalı Mı?

İnsan vücudu için son derece önemli olan protein kaynaklarından birisi de yumurtadır. Eğer beyin hücrelerinin daha iyi gelişmesini istiyorsanız o zaman en iyi yardımcı besin yumurta olmaktadır. Yumurtanın içerisin de B vitamini bulunmaktadır ve bu yüzden güçlü bir hafızaya sahip olmak için günde 1 yumurta tüketmeniz gerekiyor.

Tahıl Ürünleri Beyin Sağlığını Korur Mu?

B Vitamini bakımından çok zengin olan tahıllar beyin sağlığı açısından çok önemli yere sahiptir. Özellikle kepekli tahıl ürünlerin de çok fazla lif bulunduğundan dolayı güçlü bir hafıza için tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Tam buğday unu ile yapılan ekmekler de B vitamini bakımından çok zengindir.

Cevizin Hafızaya Etkileri

Ceviz hakkında biliyorsunuz ki bilimsel olarak araştırmalar yapılmıştır ve hafızayı güçlendirdiği açıklanmıştır. Aynı zaman da hem öğrenme hem de algı kabiliyetini de geliştirmektedir. Cevizin içerisin de yüksek miktarda Omega 3 ve yağ asitleri bulunduğundan dolayı her gün 3 ya da 4 ceviz tüketirseniz hem beyin sağlığınızı korumuş hem de güçlü bir hafıza sahip olursunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir