Gömlek Nasıl Ütülenir ? Püf Noktaları
 1. Anasayfa
 2. Pratik Bilgiler

Gömlek Nasıl Ütülenir ? Püf Noktaları

0

Gömlek Nasıl Ütülenir ?

Günlük yaşantımız da gömlek kullanımı biliyorsunuz ki giyim olarak çok önemli yerlere sahiptir. Özellikle iş ve okul gibi yerlerde en çok tercih edilen kıyafetler arasında yer alır. Kişi her zaman şık olmak için gömleğinin de düzgün ütülenmiş olması son derece önemli konulardan birisidir. Eğer gömlek düzgün bir şekilde ütülenmezse o zaman sizi kötü gösterebilir. Gömlek ütülenmesi gerçekten çok zordur ama sizlere vereceğimiz bazı püf noktalar sayesinde hiç zorlanmadan çok kolay bir şekilde gömleğinizi ütüleyebileceksiniz.

Gömlek Nasıl Ütülenir

GÖMLEK ÜTÜLEMEK İÇİN PÜF NOKTALAR ;

 • Gömleğinizi güzel bir şekilde kusursuz ütülemek istiyorsanız o zaman ilk önce ütü masasının olması gerekiyor. Ütü masamızı kuralım ve daha sonra ütümüze yeteri kadar suyu doldurup , sıcaklığı da ayarlayıp , ütülemeye başlayalım.
 • Ütüdeki sıcaklığı ayarlarken çok dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü kıyafetlerdeki derece ile gömlekteki derece aynı değildir.
 • Gömlek kumaşı eğer pamuklu ise yüksek sıcaklık , yünlü ya da pamuk karışımı ise o zaman orta sıcaklık , sentetik bir kumaşa sahipse o zaman da düşük sıcaklığı ayarlayabilirsiniz.
 • Gömleği ütüleyeceğiniz zaman çok kuru olmasın her zaman hafif nemli olursa daha rahat bir şekilde ütü yaparsınız. Eğer gömleğiniz çok kuru ise o zaman ütünün su püskürtmesini kullanarak hafif nemli yapabilirsiniz.
 • Buhar seviyesini ayarlama yaparken gömleğinizin ne kadar kırışık olduğuna göre ayar yaparsanız daha iyi olur. Yani çok kırışıksa yüksek , az kırışıksa düşük seviye olarak yapın.
 • Ama hanımlar buharı kullanacağınız zaman ütünüzün suyuna da dikkat etmeniz gerekiyor. Bittiği anda hemen su doldurun.
 • Gömlek ütülemesi yapacağınız zaman ilk olarak yakadan başlanılması gerekiyor. Yakadan arka kısım ve sonra ön kısmı ütüleyin. En son olarak da yaka kısmını kat izinden düzgün olacak şekilde katlayın ve yavaş bir şekilde üzerinden geçin.
 • Şimdi ise sıra geldi kol uçlarına. İlk olarak iç kısmını ve sonra da dış kısmını yapmanız gerekiyor.
 • Gömleğin omuz kısımlarını da ütülemek için ilk olarak sağ sonra da sol kısımlarını ütüleyeceksiniz. Fakat bunu yaparken de ütü masasına geçirerek yapmanız daha doğru olacaktır.
 • Gömleğin ön iki tarafını da ütü masasına geçirelim ve kırışık olmayacak şekilde ütüleyelim.
 • En son da gömleği ters çevirip arka olan kısmı ütüleyelim. Ama burada dikkat etmeniz gereken nokta ütü yaparken arka kısmı kat izlerine her zaman dikkat edin.
 • Gömlek ütülemesi bittiği zaman kırışma olmaması için güzelce kıyafet askısına asın.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir