Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır ? Hamilelik Haftası Nasıl Hesaplanır ?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır ? Hamilelik Haftası Nasıl Hesaplanır ?

0

Gebelikte ay hesaplama nasıl yapılır ?

Çoğu hamilelik yaklaşık 40 hafta (veya gebe kaldıktan sonra 38 hafta) sürer, bu nedenle genellikle son adet tarihinizi tahmin etmenin en iyi yolu, son adet döneminizin (LMP) ilk gününden itibaren 40 hafta veya 280 gün saymaktır. Ayrıca son adetinizin ilk gününden üç ay çıkarabilir ve yedi gün ekleyebilirsiniz. Gebeliğin ilk günü, çoğu sağlık hizmeti sağlayıcısının bir bebeğin doğum tarihini nasıl tahmin ettiğidir. Ancak unutmayın, bu yalnızca tahmini bir doğum tarihidir, bebeğinizin gelmesi için bir son tarih değil. Bebeklerin sadece yüzde 4’ü tahmini doğum tarihlerinde doğar.

Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır

Eğer yumurtlama belirtileri veya gebelik testi kullanıyorsanız, o zaman tarih nedeniyle gebelik hesaplamak için anlayışı tarihini kullanmak mümkün olabilir. Tahmini teslim tarihinizi almak için sadece 266 gün ekleyin.

Hamileliği daha doğru bir şekilde tarihlendirebilen erken bir  ultrasondur. Bununla birlikte, tüm kadınların erken ultrason almadığını unutmayın. Bazı pratisyenler bunları rutin olarak uygular, ancak diğerleri yalnızca adetleriniz düzensizse, 35 veya daha büyükseniz, düşük veya gebelik komplikasyonları geçmişiniz varsa veya son tarih fizik muayenenize ve LMP’nize göre belirlenemiyorsa bir tane önerir.

Bebeğin kalp atışını ilk kez duyulduğu zaman (değişebilir olsa da yaklaşık 9 veya 10. hafta) ve cenin hareketini ilk hissettiğiniz zaman (ortalama olarak 18 ila 22 hafta arasında, ancak daha erken veya daha geç olabilir) gibi hamilelikle ilgili dönüm noktaları  olabilir. Son tarihinizin doğru olup olmadığına dair ipuçları verir.

Tüp bebek gebelik hesaplama

Tüp bebek gebelik hesaplama

Sizin fundus mesafenizde rahim üstüne kasık kemiğinden ölçüsüdür, her doğum öncesi ziyarette adresinden uygulayıcı tarafından kontrol ve son ödeme tarihini teyit yardımcı olur. 

İlk gebelik muayeneniz yapıldığında not edilecek olan rahminizin boyutu da EDD’yi saptamada bir faktör olabilir.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir