Fırın Nasıl Temizlenir ? Fırın İçi Temizlik Tavsiyeleri
 1. Anasayfa
 2. Pratik Bilgiler

Fırın Nasıl Temizlenir ? Fırın İçi Temizlik Tavsiyeleri

0

Mutfakta kullanmış olduğumuz fırınlar belli bir zaman sonra pislenmeye başlıyor ve hal böyle olunca bize de temizlemek düşüyor tabi. Fakat hanımlar merak etmeyin çünkü fırını temizlemek için çeşitli yöntemlerimiz bulunmaktadır. İmkansız gibi görünen tüm yağ katmanlarından doğal yöntemler sayesinde kurtulacağız.

Fırın Nasıl Temizlenir

Uzun bir süre boyunca eğer fırınınızı temizlemek için fırsatınız olmadıysa o zaman hiç sorun etmenize gerek yok. Çünkü karbonat , sirke ve aynı zaman da su bu üçünü kullanarak fırın temizliğini gerçekleştireceğiz.

 • Fırınımızı temizlemeye başlamadan önce mutlaka soğuk olduğundan emin olalım.
 • İçerisinde bulunan ızgara ve tepsi gibi nesneleri dışarıya çıkartalım.
 • Eğer kolay çıkabilen yağ katmanları varsa onları spatula yardımı ile kazıyalım. Fakat yağ katmanları çok güçlü ise zorlamaya gerek yok.
 • Bir kabın içerisine 170 gr karbonat ve 3 çorba kaşığı da suyu karıştırıp macun kıvamına gelesiye kadar karıştıralım.
 • Macun kıvamına geldiği zaman fırının iç yüzeyine güzelce sürelim. Fakat hanımlar burada dikkat edilmesi gereken nokta rezitans oluyor. O yere sürmemeye özen gösteriniz.
 • Karbonat yöntemini eğer sabah yaparsanız akşama kadar ve akşam yaparsanız da sabaha kadar bekleyin. Yani kısacası 12 saat beklemiş olacaksınız.
 • En son olarak nemli bir bez yardımı ile karbonatı silelim.
 • Evinizde sprey şişe varsa onun içerisine sirke koyalım. Sirke olarak beyaz sirke tercih ederseniz daha iyi olur. Karbonatı uygulamış olduğumuz yerlere sirkeyi sıkalım ve nemli bezle tekrardan silelim.
 • Aynı şekilde hem tepsi hem rafların üzerine hem de ızgaraya da karbonat serpin. Daha sonra sirke sıkın. Sirke ile karbonat birleştiği zaman köpürme olacaktır ve bu olduğu zaman rafları sıcak suyun içerisine koyun ve gece boyunca kalsın. En son ise bunları silerek temizliğimizi bitrelim.

İşte görmüş olduğunuz gibi fırınımızı çok güzel ve pratik bir şekilde temizledik. Artık yeni kullanıma hazır duruma gelmiştir.

Not : Hiçbir şekilde zararlı olan kimyasallara bulaşmadan fırınımızı temizledik. Çünkü kimyasallar gerçekten zararlıdır. Bu yüzden doğal yöntem kullanmanızı öneriyoruz. Hem bu şekilde daha az para harcadık hem de daha kolay temizleyerek fırınımız ışıl ışıl parladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir