Farklı Şehirlerde Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olur ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel

Farklı Şehirlerde Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olur ?

0

Eşlerin ayrı şehirlerde yaşıyor olması, anlaşmalı boşanma davası açma konusunda bir sorun teşkil etmez. Anlaşmalı boşanma davası, tarafların mutabık olduğu herhangi bir yerde açılabilir, ancak duruşma esnasında her iki eş de hazır bulunmalıdır, dava nerede açılırsa açılsın.

Farklı Şehirlerde Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olur

Yurt dışında yaşayan veya yabancı uyruklular için anlaşmalı boşanma konusunda, ülkesinin hukuki düzenine göre bilgi sahibi olmak önemlidir.

Bu konuda, o ülkenin mevzuatını iyi bilen ve orada çalışan bir avukattan danışmanlık almanız önerilir. Her ülkenin hukuki düzeni farklı olduğundan, o ülkenin mevzuatını iyi bilen ve orada faaliyet gösteren bir avukattan destek alınmalıdır.

Anlaşmalı boşanma, çekişmeli boşanma haline gelebilir. Eşlerden birisi ya da her ikisi, anlaşma metninde anlaşamayabilir veya boşanma sürecinde anlaşma metninden vazgeçebilir. Bu durumda, evlilik kurumunun sona ermesi çekişmeli boşanma yoluyla yapılacaktır. Anlaşmalı boşanma sözleşmesi kesinleşene kadar vazgeçilebilir veya itiraz edilebilir.

İçindekiler

Özet:

Farklı şehirlerde anlaşmalı boşanma, tarafların mutabık olduğu bir mahkemede dava açması ile gerçekleştirilir. Her iki eşin de boşanma davasının duruşmasına katılması gerekir.

Taraflar boşanma sürecini yürütmek için gerekli belgeleri ve belge imzalama işlemlerini uzaktan yapabilirler. Ancak, yerel hukuki düzenlemelere ve adli süreçlere uygun olarak hareket etmeleri gerekir. Bu yüzden, çiftler her iki şehirde de faaliyet gösteren bir avukattan danışmanlık almalıdır.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir