Evde Limon Ağacı Nasıl Bakılır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Evde Limon Ağacı Nasıl Bakılır ?

0

Özellikle yaz mevsimi geldiği zaman balkonlar da veya bahçeler de en çok bakılan ve insana huzur veren şey çiçekler ile bitkilerdir. Hem çiçekler hem de bitkiler her zaman yaşamış olduğumuz ortamı güzelleştirir , bize huzur ve enerji verirler. Tabi çiçekler ve bitkiler balkonda , bahçe de yetiştirildiği üzere aynı zaman da ev ortamında da bakılıp yetiştirilmektedir.

Evde Limon Ağacı Nasıl Bakılır

Bir bitkinin iyi olmasını istiyorsanız o zaman suyunu , vitaminini çok iyi vermeli , ışığını çok iyi ayarlamalı ve sürekli olarak gelişmelerini takip etmeliyiz. Eğer bu şekilde yaparsak hangi bitkiyi yetiştirirseniz yetiştirin çok iyi verim alırsınız.

Bu makalemiz de ise evde nasıl limon ağacı yetiştirilir ? Nelere dikkat edilir ? Nasıl sulanır ? bunları inceleyeceğiz. Limon ağacı sürekli olarak çiçek açar ve bazı yerlerinden patlayarak o yerlerden limon verir. Özellikle kokusu da çok güzel olduğundan ev ortamında birçok kişi tarafından bakılmaktadır.

Limon Ağacı Hangi Gübreyi Sever?

Bir bitkiyi yetiştirirken iyi verim alabilmek için gübre vermek son derece önemlidir. Fakat evde limon ağacını yetiştireceğiz zaman hayvansal gübre kesinlikle vermeyin. Gübre olarak hem organik olanları hem de steril gübreleri tercih edebilirsiniz.

Nasıl Sulanır?

Limon ağaçları genel olarak hem sıcak hem de nemli ortamları çok seven bitkilerdir. Bu yüzden ağaç eğer bol su istiyor ve siz yeteri kadar sulamıyorsanız meyvesi de acı olur. Özellikle ilkbahar ve yaz mevsimin de sulama işlemini kesinlikle doğru yapmalısınız. Ama tabi şunu da unutmayın bol su verirken aşırıya kaçarsanız bu da bitkinin çürümesine neden olur.

Hastalıkları ve Tedavisi

Evde yetiştireceğiniz limon ağacının bazı hastalıkları vardır ve bunların başında kurum mantarı gelmektedir. Limon ağacı bakımı gerçekten emek isteyen işlerden birisidir ve hastalık gördüğünüz zaman hemen müdahale etmeli ona göre tedavi uygulamanız gerekmektedir. Özellikle ev yapımı olan bitkiler daha çok hassas olduğundan dolayı bunlara çok dikkat ediniz.

Bitkinize her zaman düzenli olarak hem mineral hem de organik gübre takviyesi yapınız ama ne olursa olsun aşırıya kaçmayın.

Limon Ağacı Ne Zaman Meyve Verir?

Limon ağacınıza çok güzel baktınız ve artık belli bir yere gelecek tabi. Ağacınız saksıda 1 veya 2 sene içerisin de yavaş yavaş meyve vermeye başlayacaktır. Fakat limon ağacında en çok dikkat etmeniz gereken şey konumu olmaktadır. Ağacınızı mutlaka güneş alan yere koyun ve ortam sıcaklığının ise sıfırın altına düşmemesinden emin olun.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir