Evde Ketçap Nasıl Yapılır ? ( Kolay )
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Evde Ketçap Nasıl Yapılır ? ( Kolay )

0

Ketçap günlük hayatımızın artık vazgeçilmezi olmuş durumda ve birçok yemek ile kullanıyoruz. Fakat hazır aldığımız ketçaplar ne kadar sağlıklı? Hazır aldığımız ketçapların içerisinde bir çok korucuyu madde ve katkı maddesi bulunmakta bu  malzemelerin sağlığımıza etkisi tabi ki de çok olumsuz bir durumda. Biz size katkısız, koruyucusuz bir ev yapımı, organik ketçap yapımını anlatacağız. Ev yapımı ketçap nasıl yapılır? sorusunun cevabını sizle paylaşacağız.

Evde Ketçap Nasıl Yapılır

Ev Yapımı Ketçap Nasıl Yapılır?

Ev yapımı ketçap için mor soğan, domates, beyaz sirke ve esmer şekere ihtiyacımız bulunmakta. Çok kolay bulabileceğimiz bu malzemelerden ev yapımı, mükemmel ketçaplar elde edeceğiz. Bu malzemelere farklı malzemeler ekleyerek farklı tatlarda elde edebiliriz.

Ketçap İçine Ne Konur?

Şimdi ev yapımı organik ketçap için elimizde bulundurmamız gereken malzemeleri sizler ile paylaşacağım: 1 adet mor soğan, 3 yemek kaşığı beyaz sirke, 5 yemek kaşığı esmer şeker ve 1 kilo domates, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve son olarak tuz.

Evde Organik Ketçap Nasıl Yapılır?

Mor soğanımızı kabuklarından ayırarak soyuyor ve doğruyoruz daha sonrasında uygun bir tavaya zeytinyağı ekliyoruz, üzerine soğanları ilave ediyoruz. Soğanları karamelize edene kadar kavuruyoruz. Bu sırada domatesleri istenildiği gibi doğruyoruz ve karamelize edilen soğanlarımız ile karıştırıyoruz. Domatesler suyunu bırakana kadar iyice pişiriyoruz. İçine tuzu ekleyip ocağı kapatıyoruz. Pişen domatesler önce blendırdan geçiriyor daha sonra süzüyoruz. Bu sayede domatesleri kabuğundan ayırıyoruz. Süzülen domatesler tekrar tencereye alınır ve içine beyaz sirke, esmer şeker eklenir. Kıvama gelene kadar karıştırılır. Son olarak saklama kabına alınır ve tüketim için hazırlanır.

Salça ile Ketçap Yapılır mı?

Ev  yapımı, organik ketçap için ana maddemiz domatestir ancak kış mevsiminde domates bulmak biraz zor olduğu için evde ketçap yapmak isteyenler salça da kullanabilirler. Anlayacağınız salça ile ketçap yapılabilir ancak domatesin tadını vermeyecektir.

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir