Evde Ayak Bakımı İçin İpuçları Nelerdir ?
  1. Anasayfa
  2. Cilt Bakımı

Evde Ayak Bakımı İçin İpuçları Nelerdir ?

0

Ayaklarımız vücudumuzda tüm yükü taşıyan kısımdır. Gün boyu gerek yürümek gerek sıcak-soğuk durumlarından dolayı zedelenebilir. Ayak sağlığının korunması vücut için oldukça gereklidir. Ayak sağlının bozulması görünüşü de çok etkiler. Bu bozulmalar, yanlış ayakkabı, çorap veya yanlış beslenme kaynaklı olabilir. Bozulan sağlığının göstergesi olan ayakta ağrı, topuk basma problemleri ve çatlakları en kısa zamanda iyileştirmeye ve oluşmalarını engellemeye çalışılması gerekiyor.

Kötü görünen ayakları iyileştirerek kusursuz ayak görünümüne sahip olunabilir. Bunun için evde kolayca ayak için bakım kürlerini uygulamak yeterlidir. Ayak bakımından önce ayakların sağlığını korumak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır:

Ayakkabı ve çorap; özellikle ayak numarasından değişik ayakkabılar kullanılması ayak sağlığını ciddi boyutta etkiler. Küçük numaralı ayakkabılar, ayakları sıkıp kan dolaşımını engeller, ağrı ve yaralanmalara neden olur. Her gün aynı ayakkabının kullanılmaması gerekir. Aynı ayakkabının haftada en fazla 2 kere giyilmeli ve sık sık havalandırılmalıdır. Açık ayakkabılarda çorap gerekmezken kapalı ayakkabılarda çorap giyilmesi daha makuldür. Böylece ayakta oluşabilecek enfeksiyonları önleyebilir, ayak kokusu engellenebilir.

Yıkama ve nemlendirme; genellikle unutulan ve örselenen ayakkabıları çıkardıktan sonra ayakları yıkama işlemi çok önemlidir. Hijyen için eller kadar ayakları da yıkayarak temiz tutmak evde ayak bakımı için ilk adımdır. Soğuk suyla ayakları yıkamak baş ağrısına da iyi gelir. Yıkanan ayakları daha sonrasında kuru tutmalı, ayakların durumuna göre uygun bir nemlendirici kullanmalıyız. Çatlayan ve çok kurumuş ayakları yağ bazlı kremlerle nemlendirebilir, ölü deriyi atmak için de ponza taş kullanılabilir.

Tırnak kesimi; ayak görünümünün olmazsa olmazı tırnaklarının bakımı da gereklidir. Tırnak kıvrımlarına göre uygun bir kesimle şekil vermek ve kaliteli oje kullanmaya özen gösterilmelidir. Alkol, parafen içermeyen tırnak ürünleri kullanılması ve uygulanması tavsiye edilir.

Bunların dışında, halka açık ve mantarlara, enfeksiyonlara yakalanma olasılığı yüksek yerlerde özellikle yüzme havuzları, plajlarında su ayakkabıları kullanılması önerilir.

Bakımlı Ayaklara Sahip Olmanın Yolları

Bakımlı ayaklara sahip olmak için ilk önce her gün özellikle ayakkabıları çıkardıktan sonra ayakları kontrol etmek gerekiyor. Ayaklarda zedelenme, kızarıklık, su kabarcıkları olup olmadığına bakılmalıdır. Bakıldıktan sonra ayaklar yıkanmalı, temiz bir havluyla iyice kurulanmalı ve nemlendirme işlemi yapılmalıdır. Çoraplar sık sık değiştirilmeli aynı çorap çıkarıldıktan sonra tekrar giyinilmemelidir.

Bu işlemlerden sonra kusursuz ayaklar için evde bakım kürlerine geçebiliriz:

1- Zeytinyağı

Zeytinyağı içeriği sayesinde özellikle kuru ve çatlak ayakları nemlendirmek için bir numaralı tercihtir. Evde sık bulunması sayesinde nemlendirmek için akla ilk gelendir.

Temiz bir pamuğa zeytinyağını damlatın ve yıkanmış kurulanmış ayaklara dairesel hareketler yaparak sürün. Ardından temiz bir çorap hatta çift çorap giyerek derinin yağı emmesine yardımcı olur. Yarım saat, bir saat bekledikten sonra ayaklarınızı durulayabilirsiniz. Çok fazla çatlak ve kuruysa ayaklarının bir gece bekleyip durulayabilirsiniz.

2- Sirke

Evlerde çok bulunan sirke, antibakteriyel ve besleyici özelliği sayesinde ayak bakımında sık sık tercih edilen doğal ürünlerdendir. Ne soğuk ne sıcak ılık bir suya birkaç damla elma sirkesi ekleyin ve ayaklarınızı suya sokup bekletin.

3- Kabartma Tozu

Evde kolayca ulaşılabilecek bir ürün olan kabartma tozu ayak için oldukça faydalı! Ilık bir suya iki yemek kaşığı kabartma tozu ekleyin. Yarım saat ayaklarınız bu suda beklesin. Sonuca siz de şaşıracaksınız.

4- Muz

Ayak bakımı için muz ne alaka diyor olabilirsiniz. Bilmelisiniz ki kuru, çatlak ve sertleşmiş ayaklara muz kürü uygulamak etkili bir yöntemdir.

1 adet muzu mikser vs yöntemiyle püre haline getirin. Daha sonra sertleşmiş yerlere bol bol sürün. 10 dk bekledikten sonra ayaklarını yıkayabilirsiniz.

5- Yulaf Ezmesi

İyi bir besin olan yulafı ayaklarınız için kür haline getirebilirsiniz. Bir miktar yulaf ezmesi ve limon suyunu karıştırın. Tüm karışımı blenderdan geçirerek macun haline getirin. Macunu ayaklarınıza sürerek yaklaşık 20 dk bekleyin. Soğuk bir suyla ayaklarınızı durulayabilirsiniz.

6- Bal

Güzelleşme denilince akla gelen isimlerden olan bal ayakları pürüzsüz yapmak için de tercih edilen bir üründür. Bir bardak ılık suya  bir yemek kaşığı bal koyun. Ayaklarını bu suda 15 dk beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

7- Nane Yağı

Çatlamış topuklara karşı birebir iyileştirme sağlayan nane yağını mutlaka denemelisiniz. İçeriğindeki antiseptik özelliği sayesinde enfeksiyonlara karşı bariyer görevi görürken aynı zamanda ayak ağrılarına da çözüm sunuyor.

8- Süt

Cilde çok faydalı olan süt ayak bakımı için de etkilidir. Sıcak bir suya bir bardak ılık olan sütten ekleyin. Ayaklarını bir süre, yumuşamaya başladığını hissettiğinizde, bekletin. Haftalık olarak tekrarlayın. Dilerseniz nemlendirici yerine süt kullanarak ayaklarınızın gün boyu nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir