Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur ? Ev Hanımı Emeklilik Hesaplama 2024
 1. Anasayfa
 2. Pratik Bilgiler

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur ? Ev Hanımı Emeklilik Hesaplama 2024

0

Çalışan kadınlar nasıl emekli oluyorsa aynı şekilde ev hanımlarının da emekli olması devlet tarafından sunulan bir formül olmaktadır. Sizler de ev hanımı iseniz vereceğimiz bu 3 madde de çok kolay bir şekilde emekli olabilirsiniz. Şimdi en çok merak edilen sorular arasında ev hanımları nasıl emekli olabilir ? sorusu yer alıyor.

Ev hanımları nasıl emekli olur

Çocukları olan kadınlar genel olarak çocuklarına bakmak için iş hayatından elini ayağını çekmek zorunda kalıyor ev hal böyle olunca emeklilik fırsatı da kaçmış oluyor. Günümüzde milyonlarca emekli olmak için gün sayan kadınlarımız vardır fakat yeni gelen habere göre artık evde çalışmayan ev hanımları da emekli olabilecek.

Genellikle eksik primden dolayı emekli olmayı kaçıran ev hanımlarımız devletin sunmuş olduğu fırsattan yararlanarak artık emekli olabilecekler. Fakat tabi bir işyerinde çalışmadan emekli olmanız için de bazı kurallar yer almaktadır. Eğer bunları karşılarsanız çok kolay bir şekilde emekli olmanız mümkündür.

EV HANIMLARINA NASIL EMEKLİ OLUR?

1- Ev hanımları kendileri sigorta yapma hakkına sahip( İsteğe bağlı sigorta)

 • Hem çalışmayan hem de sigortası hiç olmayan bayanlarımız 18 yaşından büyük ise SGK’ya başvuru yapabiliyor.
 • SGK girişimi yaptığınız zaman her ay düzenli olacak şekilde prim ödemesi yaparsanız çok kolay bir şekilde emekli olabilirsiniz.
 • Eğer 18 yaşını geçtiyseniz o zaman ödeyeceğiniz primler de o senenin asgari ücretine göre belirlenir.
 • Örnek verecek olursak 2021 yılında en düşük prim 1.144 TL idi. 2022 yılında ise 1.604 TL olmuştur.
 • Kendinizi sigortaya kayıt ettiğiniz zaman artık sağlık hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.
Ev hanımı emeklilik hesaplama 2022

2- Vergisiz esnaflık

 • Diğer yöntemlerden birisi de vergisiz esnaflık oluyor. Kadınlar evde kendi imkanları ile bir şeyler üretmektedir ve bu durum da devreye ‘esnaf muaflığını’ giriyor. Bu belgeyi alırsanız vergi vermiyor ve SGK’ya başvuru yaparak sigortalı olabiliyorsunuz.
 • Bu yıl 28 gün prim yatıranlar 30 gün çalışmış oluyor. Yani prim tutarı 1.068 lira oluyor. Bu şekilde hem sağlıktan yararlanıyorsunuz hem de emeklilik için ise bir yol açılıyor.

3- Doğum borçlanması

 • Kadınlar ne zaman sigortalı olurlarsa o zamandan itibaren doğum yaptıkları zaman doğum borçlanması hakkına sahip oluyorlar.
 • Devlet 3 çocuğa kadar her bir çocuk için 2 yıl boyunca borçlanma sunmaktadır. Aynı şekilde doğum borçlanması da bulunmuş olduğumuz senenin asgari ücretinden hesaplanır.
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir